Napeto, srhljivo, neverjetno - priporočila za branje
Boruta, Kazys: Baltaragisov mlin (Vodnikova založba)
Litovski pisatelj prve polovice 20. stoletja je s svojim romanom, izrazito oprtim na ljudsko motiviko, ustvaril enega temeljnih del litovske književnosti, ki je tudi med najbolj prevajanimi, po knjigi pa sta bila uprizorjena gledališka predstava in balet ter posnet muzikal Hudičeva nevesta. Osnova zgodbe je boj med prebrisanim mlinarjem in mevžastim hudičem, ki prebiva v sosednjem močvirju. Da bi osvojil mladenko, v katero se že priletni mlinar nesmrtno zaljubi, ta sprejme ponujeno hudičevo pomoč, v zameno pa hudič zahteva nekaj, kar bo mlinar imel šele v prihodnosti. Mlinar se lahkomiselno ne zaveda, da je to njegova bodoča hčerka, na porodu katere mlada mati umre. Ko napoči čas plačila, mlinar peklenskemu snubcu podtakne svojo služabnico, strogo in zelo pobožno žensko, ki že več let zaman upa na mlinarjevo ljubezen. Ker ta ni le ostrega jezika, ampak tudi prav takšnih dejanj, hudiču tako posveti, da ta mlinarja, še vedno prepričan, da ima opravka z njegovo hčerko, milo prosi, naj ga odreši hude neveste, v znak hvaležnosti pa mu je pripravljen še sedem let zastonj služiti. Strasti se umirijo, življenje umirjeno teče naprej, vse dokler hudič nekega dne ne ugotovi prevare. Njegovo maščevanje pelje do tragičnih posledic za vse udeležene, tudi zanj.
Literarna kritika je mnenja, da je Boruta s svojim delom Litovcem podaril narodni ep, ki ga prej niso imeli. Slog je preprost in duhovito ironičen, realistični elementi pa lahkotno prepleteni s fantastičnimi.
Na polici ga najdemo: romani in kratka proza
Coben, Harlan: Ne povej nikomur (založba Mladinska knjiga, zbirka Krimi)
Prvo prevedeno delo ameriškega pisatelja kriminalk, ki je znortaj žanra dokaj cenjen in prejemnik več nagrad, po obravnavanem romanu pa so Francozi posneli tudi film z enakim naslovom. Bistvo zgodbe je razkrivanje nepojasnjenih dogodkov iz preteklosti. Glavni junak je otroški zdravnik, ki še vedno preboleva smrt ljubljene žene, ki je pred osmimi leti umrla kot žrtev umora. Nekega dne prejme skrivnostno elektronsko sporočilo s podatki, za katere sta vedela edino on in žena. V njem se porodi upanje, da je žena še vedno živa, istočasno pa se mu za vrat obesijo še agenti FBI, v očeh katerih nenadoma postane glavni osumljenec za ženin umor. Da ne omenjamo najetih morilcev, ki so mu prav tako za petami. Zdravnik postane begunec, ki se odloči, da bo poiskal resnico.
Tekom leta so izšla še tri pisateljeva prevedena dela: Odšel je za vedno, Gozd in Ena sama priložnost
Na polici ga najdemo: kriminalke
Glukhovsky, Dmitry: Metro 2033 (Založba Sanje, zbirka Roman)
Mlajši ruski pisatelj in novinar z letnico rojstva 1979 nam v svojem znanstvenofantastičnem romanu in prvencu iz leta 2002 in prikazuje postapokaliptično Moskvo, ko skušajo redki preživeli po atomski vojni na novo zaživeti v podzemnih rovih moskovske podzemne železnice. Roman, popolni ruski bestseller, je svoje svetovne razsežnosti dobil predvsem z računalniško igro, nastalo na njegovi podlagi, pa tudi z nadaljevanjem romana iz 2009 Metro 2034.
Na polici ga najdemo: znanstvenofantastična in domišljijska proza
Hochgatterer, Paulu: Sladkost življenja (Učila)
Kriminalni roman, ki prikazuje psihopatologijo sodobne avstrijske družbe, ko se pod urejeno fasado skrivajo bolj pritlehni človeški nagoni. Avtor je po poklicu otroški psihiater in s pridom je izkoristil tematiko, ki mu je blizu. Enak poklic opravlja tudi glavni lik romana, katerega dogajanje je postavljeno v idilično avstrijsko mestece nekje na zgornjem Štajerskem. K psihiatru pripeljejo deklico, ki je žrtev posttravmatskega šoka, potem ko je bila na božično noč priča brutalnega umora svojega deda. Zdravnik se vključi v preiskavo, ki razkriva vedno nove umazane skrivnosti na zunaj miroljubnih meščanov, od nasilništva in ksenofobije do mučenja živali in psihofizične zlorabe otrok.
Na polici ga najdemo: kriminalke
McEwan, Ian: Neskončna ljubezen (založba Učila)
Enega najbolj uveljavljenih sodobnih britanskih avtorjev Slovenci dobro poznamo po mnogih delih, letos je izšel že zelo hvaljen Solaris, predstavlja pa se tudi z delom iz leta 1997, po katerem je bil leta 2004 posnet film z Danielom Craigom in Rhysom Ifansom v glavni vlogi.
Zgodba nam prikazuje primer neke obsedenosti. Glavni junak Joe je fizik, nesojeni znanstvenik, ki je raziskovalno kariero zamenjal za pisanje uspešnih poljudno znanstvenih člankov. V dolgoletni zvezi je s Clarisso, doktorico angleške književnosti. Po neki njeni daljši službeni odsotnosti se odpravita na piknik, da bi proslavila njeno vrnitev, romantično druženje pa prekine nesreča z balonom. Joe se skupaj s še nekaterimi naključnimi mimoidočimi trudi obvladati balon in rešiti otroka v njem, njihov poskus pomoči pa se konča tragično s smrtjo enega izmed reševalcev. Pri reševanju je bil udeležen tudi Jed in popolnoma pretreseni Joe doživi še nov šok, ko ugotovi, da mu versko blazni Jed izkazuje vedno večjo pozornost. Ta zelo hitro preraste v obsedenost, Jedove ljubezenske izjave in zalezovanje postajajo vedno bolj agresivni. Vendar Joevih bojazni nihče ne jemlje resno, ne policija in ne Clarissa, odnos z njo se celo začne drastično slabšati. Joe spozna, da bo moral zadevo vzeti v svoje roke.
Na polici ga najdemo: romani in kratka proza
Quiriny, Bernard: Mesojede zgodbe (založba Sanje, zbirka Zgodbe)
Za mladega belgijskega pisatelja lahko rečemo, da je več kot dostojen naslednik Roalda Dahla, vsaj po njegovi zbirki kratkih zgodb sodeč. V teh zgodbah se vedno zgodi nekaj, kar je proti naravnim zakonom, ki jih poznamo, velikokrat s primesjo humorja, vselej pa z odličnim privlačnim slogom, ki bralca vabi, da se potopi v naslednjo zgodbo takoj, ko konča s prvo. Za pokušino, spoznamo moža, ki se je ljubil z dekletom s pomarančnim telesom. Dobesedno, saj mora najprej z nje olupiti pomarančno kožo, da naleti na gladko, čvrsto in sočno telo, po ljubezenski noči pa ob sebi najde že napol nagnito gmoto sadne kaše, ki jo lahko le še posrka s slamico. Spoznamo tudi škofa, ki se nahaja v dveh telesih, a ima le eno dušo. Takšno stanje mu predstavlja kar nekaj logističnih težav, sploh na potovanjih, saj se duša ponoči sama odloči, v katerem telesu se bo zjutraj prebudila. Pisateljeva domišljija je dobila krila, vendar na svojih izletih ne skrene s poti v smislu, da bralcu ne bi nenavadnih pojavov do konca razložil in ga s tem tudi prepričal, da se ljudem pač dogajajo nenavadne stvari.
Na polici ga najdemo: romani in kratka proza
Waters, Sarah: Mali neznanec (založba Učila)
Angleško avtorico Slovenci že poznamo po delih Žeparka, Okušanje žameta in Privlačnost, istočasno pa tudi po tem, da se veliko ukvarja z lezbično tematiko, ki jo umesti v viktorijansko Anglijo 19. stoletja. V svojem novo prevedenem romanu, napisanem leta 2009, se popolnoma odmakne od te problematike in nas popelje v svet nadnaravnega, svet duhov. Z njimi so obremenjeni prebivalci starega in nekoč uglednega, sedaj pa propadajočega dvorca nekje na angleškem podeželju. Lastnike dvorca, mater, sina in hčer, je v povojnih štiridesetih letih 20. stoletja že zdavnaj povozil čas, bojujejo se med seboj in z novimi družbenimi razmerami, zdaj pa jim nagaja tudi nekaj nenavadnega in zloveščega. Na pomoč pokličejo zdravnika, sicer glavnega junaka romana, katerega mati je nekoč služila pri družini. Avtorica, ki je doktorirala s področja angleške književnosti, se poigrava s stilom pisateljev, med katere sodi Edgar Allan Poe, poseben posluh pa ima tudi za opisovanje družbenih razmer.
Na polici ga najdemo: znanstvenofantastična in domišljijska proza
Wilson, Robert: Nepomembna smrt v Lizboni (založba Meander)
V kriminalnem romanu britanskega pisatelja se vzporedno odvijata dve zgodbi, vsaka v svojem časovnem obdobju, obe pa sta med seboj povezani oziroma imajo posledice v sedanjosti svoje vzroke v dogajanju, ki se je odvijalo 50 let prej. To je bil čas druge svetovne vojne, ko so nacisti na Iberskem polotoku mrzlično iskali volfram, potreben v industriji orožja. Nekje v devetdesetih letih 20. stoletja pa na lizbonski plaži najdejo umorjeno šestnajstletnico, hčerko uglednega odvetnika. Roman sodi v serijo kriminalk, v katerih kot glavni lik nastopa policijski detektiv Javier Falcon.
Na polici ga najdemo: kriminalke
Jasna Mlakar