Dr. Andrej Šprah: GROZLJIVKA KOT ALEGORIJA RASNEGA BOJA

Začetek:12. 09. 2023 18.00
Ciljna skupinamladi, odrasli
Tip prireditveFilmski žanri skozi družbeno kritiko, predavanje
Lokacija:

O PREDAVANJU

V žanrskem območje filmske grozljivke enega njenih najbolj eksploatiranih, vznemirljivih in trdoživih podžanrov predstavljajo zombijevski filmi ali t. i. zombijade. Zombijski filmi so hibriden konstrukt, saj zajema kombinacijo elementov grozljivke, znanstvenefantastike, filmov katastrofe, postapokaliptičnih filmov, filmske fantastike – kot taki predstavljajo svojevrstno obliko „apokaliptične grozljivke”, ki prevzete žanrske prvine prevrednoti ali preoblikuje v svojevrstno (relativno) pristno in neodvisno reprezentacijsko formo. Grožnja zombijevske apokalipse temelji na ogroženosti temeljnih etičnih, socialnih in kulturnih imperativov humanizma – solidarnosti, sočutnosti, altruizma, medsebojnega spoštovanja, svobode in enakopravnosti. V takšni luči se bomo posvetili ustvarjalnosti Georga A. Romera s posebnim poudarkom na filmih Noč živih mrtvecev (ki predstavlja tudi začetek (pod)žanra modernega zombijevskega filma) in Zora živih mrtvecev. Obe deli se intenzivno ukvarjata z vidiki rasizma, segregacije in boja za rasno enakopravnost. V analizi in interpretaciji filmov se bomo soočili z vidiki družbene in politične vloge, ki je imel preporod in prenovitev podžanra v času svojega nastajanja. Poleg problematike rasizma se bomo osredotočili še na vidike seksizma, potrošništva, kapitalističnega izkoriščanja itn. Hkrati pa bomo preučili tudi žanrsko daljnosežnost ter njegov subverzivni naboj v času velikih družbenih-političnih kriz in gospodarskih pretresov.
Pogovor po predavanju bo vodila dr. Maja Pan.

O PREDAVATELJU

Dr. Andrej Šprah je docent za področje filmskih in televizijskih študijev na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani in na Institut für Kulturanalyse Alpen-Adria-Universität Klagenfurt ter stalni sodelavec Slovenske kinoteke. Njegove raziskave in objave zajemajo vprašanja razmerja med dokumentarno in umišljeno avdiovizualno reprezentacijo realnosti, dejavnike jugoslovanske in postjugoslovanske kinematografije, vidike filmskega (neo)realizma ter metodologije filmske didaktike, pedagogike in andragogike.

FILMI, KI JIH BOMO OMENJALI NA PREDAVANJU

• Noč živih mrtvecev (Night of the Living Dead, George A. Romero, 1968)
• Zora živih mrtvecev (Dawn of the Dead, George A. Romero, 1978)
• Metropolis (Fritz Lang, 1927)
• Beli zombi (White Zombie, Victor Halperin, 1932)
• Psiho (Psycho, Alfred Hitchcock, 1960)

CIKEL FILMSKI ŽANRI SKOZI DRUŽBENO KRITIKO

Pekarna Magdalenske mreže, Film Factory
in Mariborska knjižnica

V letošnjem ciklu predavanj smo svojo pozornost usmerili v premislek o povezavah med filmskimi žanri in družbenimi pojavi. Skozi program nas tudi tokrat vodijo priznani slovenski filmski kritiki in teoretiki s tem, ko gradijo most med filmom, literaturo in družbo.
Cikel Filmski žanri skozi družbeno kritiko je nadaljevanje cikla Teorija filma (2022), kjer smo spoznavali, kako lahko gledalci razne teoretske poglede tudi sami uporabimo pri lastnem gledanju vseh vrst filmov in cikla Zgodovina filma (2021) skozi katerega smo spoznali osnove zgodovine filma.
Pogovore po predavanjih vodi dr. Maja Pan.Projekt je financiran s strani Slovenskega filmskega centra in Mestne občine Maribor.