Spletni viri - digitalne zbirke
Obrazi slovenskih pokrajin
Portal Obrazi slovenskih pokrajin je spletni biografski leksikon znanih osebnosti slovenskih pokrajin ter Slovencev v zamejstvu in po svetu. Vanj so združene biografije, objavljene v regijskih leksikonih: Celjskozasavski.si, Dolenjski biografski leksikon, Gorenjci.si, Koroški biografski leksikon, Pomurci.si., Primorci.si, Spodnjepodravci.si in Štajerci.si. Portal upravlja Mestna knjižnica Kranj v sodelovanju s slovenskimi osrednjimi območnimi splošnimi knjižnicami.
Kamra
Regijski porta Kamra je spletni informacijski sistem, ki združuje informacije z različnih področij. Portal z enega mesta omogoča dostop do digitaliziranih vsebin, polnih besedil, informacij, programov in projektov.
Na Kamri spoznavamo zgodbe, ki so za neko področje, lokalno skupnost značilne in zanimive, kot na primer: predstavitve lokalnih avtorjev oz. znamenitih oseb; dokumenti in fotografije značilnih lokalnih društev; razglednice krajev iz različnih časovnih obdobij; dela lokalnih umetnikov, njihove biografije, katalogi razstav; znamenite zgradbe, zgodbe ljudi, ki so v njih živeli in še marsikaj drugega.
Oglejte si promocijski video...
Digitalna knjižnica Slovenije - dLib.si
Digitalna knjižnica Slovenije - dLib.si je spletni portal za dostop do slovenskega digitaliziranega znanja in kulturnih zakladov. Ponuja prosto iskanje po virih in dostop do digitalnih vsebin: člankov, fotografij, zemljevidov, plakatov in zvočnih posnetkov.
Digitalna knjižnica Slovenije - dLib.si: abecedni seznam serijskih publikacij (časopisje in članki)
Europeana
Europeana je evropska digitalna knjižnica z digitaliziranimi slikami, besedili ter zvočnimi in video posnetki. Ponuja dostop do evropskih kulturnih zakladov v digitalni obliki.
Poleg gradiv knjižnic ponuja tudi gradivo muzejev, arhivov in multimedijskih arhivov (npr arhivov radia in televizije, filmskih arhivov itd.
Digitalni repozitorij Univerzitetne knjižnice Maribor
Digitalna knjižnica Univerze v Mariboru (DKUM) je enotna vstopna točka za dostop do elektronskih informacijskih virov, ki nastajajo na Univerzi v Mariboru ali se jih kupuje za potrebe znanstvenoraziskovalne, strokovne in umetniške dejavnosti na Univerzi v Mariboru.
Zgodovina Slovenije – SIstory
Na portalu Zgodovina Slovenije – SIstory so prosto dostopne publikacije (revije in monografije) s področja slovenskega zgodovinopisja, raziskovalni podatki, arhivski in tiskani viri. Gradivo je primerno za raziskovalce, študente, učence in vse ljubitelje zgodovine.
Evropska knjižnica - TEL
Evropska knjižnica - TEL je skupen portal vseh evropskih nacionalnih knjižnic in vodi do evropskih knjižničnih zakladov.
Z nekaj preprostimi kliki z miško lahko:
- dostopate do portretov najbolj znanih Slovencev in Slovenk,
- poslušate staro slovensko glasbo,
- se sprehajate po slovenskem ozemlju s pomočjo starih zemljevidov,
- iščete informacije o literarnem ustvarjanju slovenskega naroda v revijah Ljubljanski zvon in Dom in svet,
- si ogledate Magno karto in Gutenbergovo biblijo ter druge zaklade svetovnega pomena.