Revija Otrok in knjiga št. 100

Jubilejna 100-ta številka revije

Kazalo revije Otrok in knjiga št. 100

Člani uredništva smo ob snovanju te številke z zanimanjem ponovno prebrali več kot 60 besedil slovenskih pisateljev, ilustratorjev, prevajalcev in urednikov, ki so v reviji doslej prispevali razmišljanja o svojem delu. Zaradi omejenega obsega 100. številke pa smo seveda bili primorani narediti izbor. Revija je že od druge številke občasno prinašala avtopoetike, a Pogled na svoje delo se je kot samostojna rubrika pojavil šele v 20. številki. Ta povsem stvarni bibliografski podatek smo sprejeli kot prvi kriterij za tokratni ponatis, zaradi česar smo žal morali izpustiti nekaj dragocenih in odmevnih prispevkov. Kot opozorilo, da so tovrstna besedila bogatila vsebino revije že tudi pred 20. številko, smo vključili le prispevek Daneta Zajca iz leta 1981. Naš izbor glede na predvideno število strani občutno presega prvotni načrt. Vsebuje 30 avtorefleksij iz obdobja 1984–2015, posebej za to številko pa je na našo pobudo nastal prispevek sodelavca Petra Svetine, ki je v zadnjih letih prejel kar nekaj nagrad za mladinsko književnost. V izboru smo želeli zajeti predstavnike različnih generacij in ustvarjalnih področij pa tudi vsebinsko in slogovno pestrost avtopoetik. besedila smo razvrstili kronološko glede na zaporedje objav, kar je razvidno v zapisu ob koncu vsakega prispevka. Med ponatisnjenimi pogledi na svoje delo sta tudi dva prispevka prve urednice revije Darje Kramberger, v katerih je skrbno popisala dolgoletne pobude in prizadevanja za nastanek revije Otrok in knjiga, njeno ustanovitev leta 1971 ter urejanje prve številke, ki je izšla avgusta 1972.

VSEBINA:

• Peter Svetina: Devetnajst točk avtopoetike
  • Aleš Šteger: O Kurentu in povezanih rečeh
  • Damijan Stepančič: Nekaj razmišljanj ob ustvarjanju ilustracij za slikanico Anton!
  • Izar Lunaček: Kako razmišljati v slikah
  • Gaja Kos: Ogledobralci ali Zgodbe iz oddaljenega predmestja v slovenščini
  • Andrej Ilc: Biti urednik
  • Marko Kravos: Trikrat tri je devet, vsak si mora svojo pet. Avtopoetika za splošno rabo