Dušan Rebolj: ŽANRSKI FILM KOT POLITIČNA GOVORICA

Začetek:20. 06. 2023 18.00
Ciljna skupinamladi, odrasli
Tip prireditveFilmski žanri skozi družbeno kritiko, predavanje
Lokacija:

20. junija, ob 18. uri smo v OBRAT-u, prostoru umetnosti in participacije izvedli predavanje "ŽANRSKI FILM KOT POLITIČNA GOVORICA" Dušana Rebolja.

Pogovor ob predavanju je vodila dr. Maja Pan.

O PREDAVANJU

Tokratno predavanje bo zastavljeno nekoliko drugače od prejšnjih v tem ciklu. Ne bomo obravnavali, kako ta ali oni filmski žanr odraža ta ali oni politični pojav. Stopili bomo korak nazaj in vprašali, kako lahko žanrski film sploh odraža politične pojme in argumente.
S političnimi razsežnostmi filmskih žanrov se ukvarja ogromno filmske publicistike. Zdi se torej, da je žanrski film posebno učinkovit prožilec takšnih razprav; da je zelo prodorna politična govorica. O tej njegovi zmožnosti bi kazalo razmisliti. Zato bomo preko treh primerov orisali tri načine, na katere lahko žanrski film politično pojmuje in argumentira (seveda ne bomo trdili, da so ti načini res samo trije). Z odlomkoma iz televizijske serije Deadwood bomo pokazali, kako lahko filmska zgodba odrazi politični argument – v tem primeru zanika Hobbesovo misel, da ljudje mirno sobivajo le, če se bojijo državnega nasilja. Z nekaj kratkimi izseki iz Cronenbergovih telesnih grozljivk bomo opozorili na zmožnost filmske podobe, da prispodablja politični pojem – tukaj pojem človeka, ki ni svoj gospodar, temveč ga določajo biološki (Darwin), kulturni (Hegel), ekonomski (Marx) in seksualni (Freud) dejavniki. Nazadnje bomo s prizoroma iz trilerjev Ko jagenjčki obmolknejo in Sedem pokazali, kako lahko pojem prispodablja filmska osvetlitev – v teh filmih pojem »drugosti«, do katere se mora občinstvo moralno opredeliti.

CIKEL FILMSKI ŽANRI SKOZI DRUŽBENO KRITIKO

Pekarna Magdalenske mreže, Film Factory in Mariborska knjižnica

V letošnjem ciklu predavanj bomo svojo pozornost usmerili v premislek o povezavah med filmskimi žanri in družbenimi pojavi. Skozi program nas bodo tudi tokrat vodili priznani slovenski filmski kritiki in teoretiki, ki bodo zgradili most med filmom, literaturo in družbo.

Cikel Filmski žanri skozi družbeno kritiko je nadaljevanje cikla Teorija filma (2022), kjer smo spoznavali, kako lahko gledalci razne teoretske poglede tudi sami uporabimo pri lastnem gledanju vseh vrst filmov in cikla Zgodovina filma (2021) skozi katerega smo spoznali osnove zgodovine filma.

Letos smo za vas pripravili 10 tematsko zaokroženih predavanj, ki bodo potekala od marca do junija in od septembra do oktobra 2023 v prostoru umetnosti in participacije OBRAT, na Trgu revolucije 9.