Literarni večer ob Tavčarjevem letu: CVETenJE V JESENI

Tip prireditveliterarni večer
Lokacija:

Četrtek, 23. novembra, ob 18. uri v Knjižnici Duplek

Sreda, 6. decembra, ob 18. uri v Knjižnici Nova vas, Cesta proletarskih brigad 61/a

V sodelovanju z Dramo SNG Maribor smo ob stoletnici smrti vodilnega ustvarjalca slovenskega realizma Ivana Tavčarja v Knjižnici Duplek gostili program CVETenJE V JESENI. Literarni večer je zasnovala dramaturginja Maja Borin, odlomke iz pisateljeve literarne zapuščine sta interpretirala dramska igralca Mirjana Šajinović in Matevž Biber

Tavčarjeva življenjska zgodba je zgodba o uspehu. Kmečki fant, rojen v kajži pri Poljanah nad Škofjo Loko, je bil od nekdaj prepričan, da mu pripada gosposki položaj, zato je kot dijak v Ljubljani samozavestno dvoril eni najbogatejših mestnih gospodičen. Za kazen je bil vržen iz Ljubljane, a je šolanje končal v Novem mestu. Po končanem študiju prava na Dunaju in ko je že skoraj začel verjeti v svoje besede, da nam je ljubezen vsem v pogubo, se je zaljubil in poročil s Franjo Košenini, najbogatejšo narodnozavedno Ljubljančanko. Postal je eden najuglednejših slovenskih meščanov in vplivnih politikov. Postal pa je tudi to, kar si je od otroštva želel – graščak na Visokem. Na svojem posestvu je našel material za Visoško kroniko – dognan, idejno in estetsko vrhunsko izoblikovan zgodovinski roman. Njegova najbolj znamenita povest Cvetje v jeseni pa se je s Klobčičevo ekranizacijo ljubezni med Meto in Janezom trajno zapisala v slovensko memorijo.