TAM na razstavi, spletu in filmu

Začetek:30. 05. 2013 10.00
Tip prireditverazstava
Lokacija:

V sklopu festivala "Skupaj smo Tezno", ki ga je organizirala Mestna četrt Tezno med 25. majem in 2. junijem 2013, smo v Knjižnici Tezno, v četrtek, 30. maja, ob 18. uri izvedli dogodek: TAM na razstavi, spletu in filmu.

Prireditev
TAM NA SPLETU in projekcija dokumentarca UMRLI GIGANT

V spomin na Tovarno avtomobilov in motorjev TAM, ki je neizbrisljivo zaznamovala mesto Maribor in življenjske zgodbe družin in posameznikov, smo predstavili digitalizirano gradivo o TAM-u na spletnem portalu Kamra. Sledila je projekcija prvega dela dokumentarnega filma Umrli gigant, scenarista in režiserja Bojana Laboviča, iz domoznanske zbirke Univerzitetne knjižnice Maribor. Film o nekdaj cvetočem in nato propadlem tovarniškem kolosu je nastal v produkciji Studia Legen in RTV Slovenija.

Razstava
PO SLEDEH TAMA: UJETO V FOTOGRASKI SPOMIN

Ob zaključku domoznanskega projekta digitalizacije gradiva o Tovarni avtomobilov Maribor (TAM), smo v razstavišču Knjižnice Tezno razstavili izbor fotografij iz zbirke digitaliziranega gradiva o TAM-u, ki je na voljo na spletnem portalu Kamra. Originalno gradivo hranita Pokrajinski arhiv Maribor in Univerzitetna knjižnica Maribor.
Ob pregledu zares obsežnega fotografskega arhiva, v katerem je zajeto skoraj vse, smo pri razstavi dali prednost fotografijam, ki v glavnem predstavljajo portrete delavcev pri njihovih vsakdanjih opravilih. Sklopov, ki bi zajeli celostno podobo omenjene fotografske zbirke bi bilo enostavno preveč. Tako obsežna razstava bi tako sodila v kakšen drug, predvsem večji »fizični« prostor, ki pa ga mi sedaj prestavljamo v »virtualni« prostor, na medmrežje in regijski portal Kamra.

Splošne knjižnice, tako pri nas kot v svetu že dolgo niso več samo prostori, kjer si lahko samo izposojamo knjige ali jih tam v miru in tišini prebiramo. So veliko več, so prostori, kjer se ljudje različnih generacij srečujemo, pogovarjamo, sodelujemo ob različnih dogodkih, se vseživljenjsko učimo, igramo z otroki in počnemo še marsikaj….. Ob fizičnem pa knjižnice danes istočasno odpirajo tudi »virtualni« prostor, kamor smiselno uvrščajo številne podatke, informacije in vsebine, omogočajo prek spleta, da smo v stiku s svojo knjižnico in komuniciramo s knjižničarji ali drugimi uporabniki knjižnic, kjerkoli se nahajamo, in ponujajo še vrsto drugih storitev, med katerimi so tudi tiste, ki bogastvo in izkušnje preteklih obdobij in sodobnega življenja posameznih lokalnih okolij prenašajo v oblike, ki so dostopne najširšemu krogu ljudi.

Vas morda zanima, kaj se je dogajalo nekoč v vašem kraju, okolju, kjer živite, kdo so bili ljudje, ki so tam ustvarjali …. pa vam za to ni potrebno brskati po skladiščih arhivov, muzejev in knjižnic ampak vam je to na voljo na spletu?

Prav to počnemo v Mariborski knjižnici. Prenašamo zgodbe posameznih okolij na splet, v dostopno obliko kar najširši javnosti. Seveda smo šele na začetku poti, pri tem pa se povezujemo z različnimi organizacijami, s katerimi te zgodbe ustvarjamo. Povezujemo pa se tudi z ljudmi, ki lahko posamezne zgodbe dopolnijo s svojimi fotografijami, pričevanji, zanimivimi dokumenti....

Prireditev Tam na razstavi, spletu in filmu smo ustvarili skupaj z Univerzitetno knjižnico Maribor in Pokrajinskim arhivom Maribor, ki posedujeta bogato zbirko gradiva o tovarni, ki je še nedavno cvetela prav v tem okolju, predelu mesta Maribor, kjer se nahaja Knjižnica Tezno. Skupaj smo pričeli plesti zgodbe na spletnem portalu KAMRA,. Povezali smo se tudi s predstavniki Poslovno-proizvodne cone Tezno, ki sloni na dediščini Tam-a in se razvija prav na prostoru, kjer je nekoč deloval ta velik gigant. Veseli smo, da so se z naklonjenostjo odzvali in so pripravljeni iskati možnosti sodelovanja tudi v naprej.

Ob koncu prireditve smo poklepetali z obiskovalci, med katerimi je bilo kar nekaj tistih, ki so bili nekoč zaposleni v Tovarni avtomobilov in motorjev TAM. Pozvali smo jih, da se nam oglasijo s svojimi zgodbami, fotografijami, tiskanimi dokumenti...., ki jih lahko prav tako vključimo v zbirko na portalu Kamra.

Barbara Kovář