Carranza, Maite: Poti svobode

#športajmoinberimo: nacionalni medresorski program za spodbujanje branja med mladimi športniki in športnicami
Kaj brati, da diši po športu?

»Si se že kdaj počutila nevidno?«

Napeta pripoved, ki že v prvi vrstici preseneti z udarnim vprašanjem glavne junakinje, predstavlja vstop v zgodbo sedemnajstletne Alexie in bralca vodi skozi njeno razmišljanje o zaljubljenosti in iskanju identitete. Mlada skavtinja dobi priložnost kot pomočnica na skavtskem taboru. Povabi jo namreč fant, ki ji je neznansko všeč, a je precej nedostopen, zadržan, odrezav in muhast. Dekle si njegovo vedenje razlaga po svoje, vendar na koncu spozna, da so pravi razlogi zelo drugačni od njenih predvidevanj.

Zgodba najstnice se razvije v pravo zgodovinsko kriminalko, ko ji babica zaupa, da se je njen praded v času režima generala Franka zelo verjetno skrival in ilegalno deloval prav tam, kjer bo skavtski tabor. Alexia najde zadnjo še živečo pričo in odkrije presenetljivo resnico o svojem pradedu, članu ene od ilegalnih skupin, ki so v času druge svetovne vojne pomagali beguncem pobegniti pred nacističnim režimom po skrivni poti svobode prek Pirenejev.

Pisateljica Maite Carranza spretno poveže zgodbo sodobnega časa z zgodbo iz polpretekle zgodovine, druge svetovne vojne, na ozemlju Evrope. Roman ponuja iztočnice za pogovor o aktualnih vprašanjih najstnikov kot tudi o begunski tematiki, pa o prijateljstvu, medgeneracijskem povezovanju, zaupanju, žrtvovanju in izdaji.

Delo je prevedla Veronika Rot.

Pripravili: dr. Sabina Fras Popović, Center za spodbujanje bralne pismenosti, Mariborska knjižnica, in Nives Markun Puhan, Zavod RS za šolstvo

Kaj brati, da diši po športu? Poti svobode Iskalnik Preverite razpoložljivost (Cobiss)
Leto izida2019
Ciljna skupinamladi