Parr, Maria: Golmanka in morje

#športajmoinberimo: nacionalni medresorski program za spodbujanje branja med mladimi športniki in športnicami

Kaj brati, da diši po športu?

»Lena se je na igrišču borila na življenje in smrt. Tudi ona čisto sama. Naša ekipa je igrala tekmo za tekmo, njo pa so vedno poslali v gol šele pet minut pred koncem igre. Čeprav je klela in besnela, ni izpustila prav nobenega treninga.«

Norveška pisateljica Maria Parr je v knjigi Golmanka in morje razprla precej tem, ki izrisujejo življenje dvanajstletnika/dvanajstletnice, hkrati pa nas je postavila v svet mlade nogometne vratarke, kar med odraščajočimi dekleti ni ravno prav pogosta izbira. A junakinja je odločna, da ta svoj svet ohrani. Zgodba razkriva različne težave – na primer, kako je, ko s trenerjem ne govorita istega jezika in se njuna pričakovanja popolnoma razlikujejo. Besedilo je v slovenske besede pospremil Jure Engelsberger.

»Ob branju nadaljevanja Vafljevih srčkov se človek zamisli, koliko je pravzaprav dolgo eno leto v življenju najstnika. Dvanajst mesecev, razdeljenih v letne čase, polno preizkušenj, dilem in izzivov. Ugotoviš, da je vsaka napaka priložnost za učenje, poglobiš svoje prijateljstvo skozi preizkušanje le tega, se izkažeš v izjemno težkih in nevarnih situacijah, ne le za mladostnika, temveč tudi za odraslega in konec koncev spoznaš, da te starši spoštujejo in so ponosni nate. To je Golmanka in morje.« Prebrala in zapisala Polona Klopčič, športna pedagoginja na OŠ Rakek.

Pripravili: dr. Sabina Fras Popović, Center za spodbujanje bralne pismenosti, Mariborska knjižnica, in Nives Markun Puhan, Zavod RS za šolstvo

Kaj brati, da diši po športu? Golmanka in morje Iskalnik Preverite razpoložljivost (Cobiss)
Leto izida2019
Ciljna skupinaotroci