Gombač, Žiga: NK Svoboda

#športajmoinberimo: nacionalni medresorski program za spodbujanje branja med mladimi športniki in športnicami
Kaj brati, da diši po športu?

Nogomet je svet čustev. Kako močno posega v navidezno urejeno življenje mladega junaka iz Slovenije in kako rešuje kaotičen svet mladega junaka na begu iz domovine, nam zariše roman NK Svoboda, ki ga je napisal Žiga X. Gombač. Knjigo je za šibanje bralnošportnih navdihov prebrala Polona Klopčič, športna pedagoginja na OŠ Jožeta Krajca, Rakek. »Knjiga, za katero si med branjem nisem želela, da se konča. Želim si njeno nadaljevanje. Pripovedovanje in zapisovanje občutkov obeh mladih junakov me je kot mamo in učiteljico opomnilo, kako zelo pomembni smo odrasli kot vzor mladim. Branje knjige je ponovno priklicalo vse tiste novinarske prispevke o ljudeh, ki jih rešujejo iz morja ali obale. O prispevkih Boštjana Anžina in Boštjana Videmška, podprtih z zelo nazornim video gradivom, ko so mi solze vedno znova zapolnile oči. Popeljala me je v čas, ko smo zbirali pomoč za begunski center na Vrhniki, ko so na eni strani protestirali ljudje proti temu centru, si izmišljali zgodbe o tem, kako begunci ogrožajo otroke v bližnjem vrtcu in šoli, na drugi strani pa so dobri ljudje zbrali ogromno pomoči, pomagali v centru in od nikogar nisem slišala ene besede čez nikomur, ki je moral zbežati iz domovine, ker je moral in ko me je takrat petletni sin vprašal, ali begunci prihajajo iz Begunj ...« NK Svoboda je napeta zgodba o begu pred vojno, o (ne)odgovornih odraslih, povezovalni moči športa in predvsem o prijateljstvu in človečnosti.

Pripravili: dr. Sabina Fras Popović, Center za spodbujanje bralne pismenosti, Mariborska knjižnica, in Nives Markun Puhan, Zavod RS za šolstvo

Kaj brati, da diši po športu? NK Svoboda Iskalnik Preverite razpoložljivost (Cobiss)
Leto izida2016
Ciljna skupinamladi