Jovanović, Klarisa: Telovadec Nikolaj prežene tolovaja

#športajmoinberimo: nacionalni medresorski program za spodbujanje branja med mladimi športniki in športnicami
Kaj brati, da diši po športu?

Disciplinirani Nikolaj je »ves čas telovadil, nikoli mu ni bilo dovolj – vaj.« Nekega dne pa se ustaljeni red poruši, saj se od nekod prikrade tat. Nič materialno vrednega ni kradel, v resnici je bil še mnogo hujši - posameznikom je odtujeval dragocene drobnarije, s katerimi so si lepšali življenje: dojenčku ropotuljico, starki povečevalno steklo in siromaku praznični namizni prt. V dogajanje je posegel strumni Nikolaj, ki je ujel in pregnal »zahrbtnega, potuhnjenega tolovaja« in s tem znova vzpostavil prvotni red. Preprosto zgodbo odlikuje prosti verz in premišljen pesniški jezik, z besednimi poigravanji in za otroke manj znanim besediščem. Odločilno vlogo pri karakterizaciji imajo ilustracije Štefana Turka, saj je kradljivec upodobljen zgolj kot senca, Nikolaj pa je osredinjen v vsej svoji zunanji in notranji pokončnosti in moči. K telesnim vajam in identifikaciji z glavnim likom ne nagovarja samo njegova odločna drža, pač pa tudi posamezne vaje, upodobljene na začetku zgodbe in na spojnih listih.

Predlogi za razmislek in pogovor po prebrani knjigi:

• Ali bi si želeli postati takšni, kot je telovadec Nikolaj? Zakaj?
  • Kako bi ravnali, če bi opazili, da je nekdo nekaj izmaknil?

Pripravile: dr. Andreja Erdlen, Center za spodbujanje bralne pismenosti, Mariborska knjižnica v sodelovanju z Nives Markun Puhan in Polono Klopčič, Zavod RS za šolstvo.

Kaj brati, da diši po športu? Telovadec Nikolaj prežene tolovaja, za mladostnike in odrasle Iskalnik Preverite razpoložljivost (Cobiss)
Leto izida2020
Ciljna skupinamladi, odrasli