Štefan, Anja: Zajčkova hišica

#športajmoinberimo: nacionalni medresorski program za spodbujanje branja med mladimi športniki in športnicami
Kaj brati, da diši po športu?

»Zajček, zajček, si še živ?« »Bolj na pol…« »Nič na pol!« je rekla žabica. »Kako naj pol zajca rine lopato? Daj, daj, saj nama gre.« »Pridi, stopi k meni. Tako ja, saj znaš.« »Malo po malo - pa se bo poznalo.«

Anja Štefan, nagrajenka Prešernovega sklada za leto 2022, z ilustracijami Hane Stupica v slikanici Zajčkova hišica nagovarja in spodbuja k razmišljanju vse, ki smo bili kdaj v slabi koži, na robu obupa. Kar v takih trenutkih najbolj potrebujemo, so glasni in vztrajni navijači, tisti, ki nas razumejo, spodbujajo in verjamejo, da nam bo uspelo. Navijače še kako potrebujemo tako v športu kot v vsakdanjem življenju. Ko v zgodbi zajčku povodenj uniči njegov dom, mu žabica s hudomušnim in spodbudnim pristopom ne dovoli, da bi obupal. Priskoči mu na pomoč in pritegne tudi druge živali, da pridejo pomagat. Navihano okara 'pametno' veverico, da nekateri ne zmorejo plezati po drevju, tako kot ona. Tudi v tej zgodbi se, kot velikokrat v življenju, najde nevoščljiva zvitorepka, ki želi izkoristiti dobroto zajčka in njegovih prijateljev. Vendar hitro spregledajo njeno ukano, zato ostane sama s svojo lumparijo.

Zgodbica sporoča, da so v dobri ekipi z lahkoto dosegljive tudi nepredstavljive stvari in ponuja še celo paleto iztočnic za pogovore.

Pripravili: dr. Sabina Fras Popović, Center za spodbujanje bralne pismenosti, Mariborska knjižnica, in Nives Markun Puhan, Zavod RS za šolstvo

Kaj brati, da diši po športu? Zajčkova hišica Iskalnik Preverite razpoložljivost (Cobiss)
Leto izida2020
Ciljna skupinaotroci