Canby, Kelly: Zgodba o luknji

#športajmoinberimo: nacionalni medresorski program za spodbujanje branja med mladimi športniki in športnicami

Kaj brati, da diši po športu?

Kelly Canby je avtorica zgodbe in ilustracij, te nadvse zanimive slikanice, ki nas povabi na razmišljanje o nepredstavljivem. Besedilo je v slovenske besede prevedla Tadeja Spruk.

»Sploh si nisem predstavljala, koliko premišljevanja je v meni spodbudila luknja vsakič, ko sem jo ponovno prebrala. Spraševala sem se, kako prideš na idejo za zgodbo o luknji, o nečem praznem. Zanimivo, da glavni junak ali junakinja te nenavadne zgodbe ni princesa niti princ ali hudobna čarovnica, ni strašni zmaj niti niso palčki tisti, ki bi pričarali vtis pravljičnega, neobičajnega. Glavna junakinja je luknja. Čarli jo odkrije med svojim pohajkovanjem. Verjetno jih je do sedaj srečal že veliko, vendar nobene luknje ni opazil vse do trenutka, ki ga opisuje zgodba. Včasih najdemo, dobimo ali si podarimo reči, ki so nam všeč in se nam to zdi silno imenitno na prvi pogled, potem pa spoznamo, da tega v resnici ne potrebujemo ali nas celo moti. Luknja v žepu ali nahrbtniku res ni posebno praktična stvar. Fant iz zgodbe najdbo ponuja različnim ljudem in ugotavlja, kdo vse ne potrebuje luknje ali že ima svojo. Pri tem ne opazi, da je nekdo, ki bi jo potreboval, čisto blizu. Zajček, ki opazuje dečkovo ravnanje, ga spremlja na njegovi poti in si želi, da bi mu vrnil njegovo luknjo, saj je to njegovo zavetje in dom. Zgodba je v meni odprla celo paleto tem za pogovor z mladimi športniki in športnicami. Se ti je že zgodilo, da si pri igri spregledal/a nekoga ali je tebe kdo spregledal? Kako si se ob tem počutil/a? Kako si opozoril nase ali si čakal kot zajček v zgodbi? Kaj bi naredil na Čarlijevem mestu, če bi našel luknjo in ugotovil, da je ne potrebuješ. Bi jo kar takoj odvrgel ali bi skušal najti koga, ki jo potrebuje?« Nives Markun Puhan, športna pedagoginja, babica, svetovalka na Zavodu RS za šolstvo.

Pripravili: dr. Sabina Fras Popović, Center za spodbujanje bralne pismenosti, Mariborska knjižnica, in Nives Markun Puhan, Zavod RS za šolstvo

Kaj brati, da diši po športu? Zgodba o luknji Iskalnik Preverite razpoložljivost (Cobiss)
Leto izida2019
Ciljna skupinaotroci