(Kult)urni potep po naših krajih - Hiša čebelarja Franca Kirarja

V Hrenci pri Malečniku stoji hiša znamenitega čebelarja in izumitelja Franca Kirarja, rojenega leta 1893 v Križevcih pri Ljutomeru. Kirar je bil s čebelami in čebelarjenjem povezan vse od otroštva, saj se je z njimi začel ukvarjati že pri petnajstih letih. Ambiciozen mladenič je načrtoval velik čebelarski obrat, in ker željam ter načrtom v tistem času ni ustrezal noben panjski sistem, je zasnoval svojega. Kirarjev panj je tako povsem slovenski izum, znan po svojem mediščnem satu s kovinsko hrbtenico. Danes ga izdelujejo v treh velikostih.

Kirarjevo poklicno pot je prekinila prva svetovna vojna. Po njenem koncu se je leta 1923 poročil z učiteljico Karolino Pavel iz vasi Potrna pri Radgoni ter nadaljeval delo uspešnega čebelarja, inovatorja, sadjarja in vinogradnika. Na lastnem plemenišču je vzrejal in plemenitil čebelje matice, ki jih je izvažal tudi v Švico, Anglijo ter Egipt. Čebelaril je s kar 750 panji, ki jih je prevažal na pašo celo na Hrvaško od Like do dalmatinskih otokov. Gojil je stike z drugimi čebelarskimi strokovnjaki po vsem svetu, na svojem posestvu pri Malečniku pa je prav tako poučeval in bil na voljo obiskovalcem različnih ekskurzij. Umrl je leta 1978.

Viri in literatura:

• Gregori, J. (2010). Vlado Pušnik, Ivan Flac, Janez Brvar, Zoran Zidarič, Ivan Bračko in Stane Sajevec: Kirarjev panj in čebelarjenje z njim. Slovenski čebelar, 112(5), str. 167.
  • Hiša Franca Kirarja. (b. d.). Malečnik.si. https://malecnik.si/ponudba/hisa-franca-kirarja/
  • Razne novice od Sv. Petra pri Mariboru. (2. 8. 1923). Slovenski gospodar, 57(33), str. 4.

Pripravila: Mag. Nina Hriberšek Vuk, Center za domoznansko dejavnost Mariborske knjižnice

Hiša Franca Kirarja s čebelnjakom
LokacijaMalečnik