(Kult)urni potep po naših krajih - Hotel Orel

Hotel, ki je marsikomu ostal v spominu po druženju ob pivu na Orlovem vrtu ali po »malem mešanem«, kombinaciji golaža in vampov za malico, je bil nekoč furmanska gostilna »Zum schwarzen Adler« oziroma »Pri črnem orlu«. Njena zgodovina sega v 18. stoletje. Gostinsko ponudbo so v 19. stoletju razširili s prenočišči. Tako je bilo leta 1846 na voljo dvajset sob za goste in jedilnica. Leta 1909 je hišo kupilo nemško gradbeno društvo Marburger deutscher Bauverein, ki je poleg ostalih različnih adaptacijskih del namestilo pokrito gostilniško verando ob Grajskem trgu. V letih 1928-1929 sta tedanja lastnika zakonca Zemljič po načrtih Rudolfa Kiffmanna in Ubalda Nassimbenija zgradbi dodala še tretje nadstropje. Restavracija hotela, ki je poleg Grajske kleti veljala za najelitnejšo v mestu, je občasno gostila tuje kuharske mojstre, lastnika, zakonca Zemljič, pa sta vsako leto pripravila celó kulinarično razstavo. Poleg tega so na pepelnično sredo prirejali slanikovo pojedino. V desetletjih po drugi svetovni vojni so v hotelskem delu povečali število sob za goste. V njih so prenočile tudi številne znane osebnosti, na primer glasbenik Ray Charles, hotel z vrtom, kletjo, bistrojem in Orlovim salonom za bolj petične goste pa je postal simbol mesta.

Viri in literatura:

• Cehnar, J. (19. 5. 2012). »Malo mešano« je bilo zakon. Večer, 68(114), str. 19.
  • Godina Golija, M. (2017). Mariborske kavarne, gostilne in vinotoči. V P. Premzl (ur.), Novi Maribor (str. 150-173). Umetniški kabinet Primož Premzl. (https://plus.cobiss.net/cobiss/si/sl/bib/sikmb/92788993)
  • Klipšteter, T. (19. 11. 2008). Od gostilne do mladinskega hotela. Dnevnik, 58(268), str. 19.
  • Niedorfer, S. (20. 6. 2007). Basen o orlu in zlatem prinašalcu. Večer, 63(140), str. 20.
  • Semlič Rajh, Z., Oman, Ž. in Mlinarič, L. (2012). Maribor: mesto, hiše, ljudje: stavbna zgodovina starega mestnega jedra med sredino 18. stoletja in letom 1941. Pokrajinski arhiv Maribor. (https://plus.cobiss.net/cobiss/si/sl/bib/sikmb/71972609)

Pripravila: Mag. Nina Hriberšek Vuk, Center za domoznansko dejavnost Mariborske knjižnice

Pogled na hotel Orel leta 1931. Vir: Pokrajinski arhiv Maribor
LokacijaMaribor - center