(Kult)urni potep po naših krajih - Hotel Slavija

Dober mesec pred odprtjem mariborskega Titovega mostu čez Dravo je v njegovi neposredni bližini ob novi glavni mestni vpadnici začel delovati Hotel Slavija. Svečana otvoritev je bila 19. oktobra 1963. Njegov arhitekt je bil Milan Černigoj, medtem ko je gradbena dela izvedlo podjetje Tehnogradnje. Devetnadstropna hotelska stavba kategorije A s sodobno in funkcionalno opremo je kmalu postala eno najprepoznavnejših družabnih središč v mestu. V hotelu, ki je zaposloval več kot 100 ljudi, je bilo 147 sob, od katerih jih je bila dobra tretjina enoposteljnih, ter 3 apartmaji, ki so bili že takrat opremljeni tudi s televizorji. Ob otvoritvi je imel restavracijo, teraso, prvi snack bar v Mariboru, v katerem so poleg pijač in jedi po naročilu stregli še zajtrk za hotelske in zunanje goste, pokrito parkirišče, turistični biro mariborskega turističnega društva ter trafiko, kasneje pa so v njem zaživeli še nočni klub, Toti bar in Ribji butik. Nov hotelski objekt, ki je zrasel zaradi pomankanja turističnih prenočitev, je kmalu postal izjemno obiskan in večinoma ves čas zaseden. Na veliki balkonski terasi so prirejali plese ter zabave z živo glasbo, med njimi na primer tradicionalni Pajkov ples in znamenito vsakoletno silvestrovanje. Tam so goste zabavali hišni ansambel, v katerem je prepeval tudi Alfi Nipič, ter tako rekoč vsa estrada tedanje Jugoslavije. Poleg običajnih je Hotel Slavija v letih delovanja obiskalo nekaj eminentnih gostov, kot so bili predsednik Tito z ženo Jovanko, Edvard Kardelj ter filmski ustvarjalci kot Roger Vadim, Vanessa Redgrave in Robert Hossein. Po slovenski osamosvojitvi je nekdanji blišč Slavije začel usihati, 1. marca 2001 pa se je hotelska dejavnost po skoraj 40 letih zaključila.

Viri in literatura:

Pripravila: Mag. Nina Hriberšek Vuk, Center za domoznansko dejavnost Mariborske knjižnice

Hotel Slavija v Mariboru v šestdesetih letih 20. stoletja
LokacijaMaribor - center