(Kult)urni potep po naših krajih - Mariborsko gledališče
Prvo gledališče je bilo v Mariboru ustanovljeno leta 1785 v današnji Vetrinjski ulici, kjer je delovalo do leta 1806, ko so gledališčniki zaradi menjave lastništva izgubili dotedanje prostore. Preselili so se na Slomškov trg v opuščeno cerkev sv. Duha, ki se je nahajala na mestu današnje poštne zgradbe in je omogočala precej uborne pogoje delovanja. Pobuda, da mesto dobi novo gledališko stavbo, je vzniknila leta 1847. V ta namen je bila ustanovljena »Skupnost ustanovnikov«, ki je za bodoče gledališko poslopje in kazino odkupila hišo in vrt v današnji Miklošičevi ulici. Denar za gradnjo so prispevali različni posamezniki in organizacije, med njimi tudi 255 meščanov. Načrte je izdelal železniški inženir Gustav Lahn, gradnja pa je stekla spomladi leta 1848. Slovesna otvoritev gledališke zgradbe – zaradi pomanjkanja sredstev so gradnjo kazine prestavili na poznejši čas – je bila 20. januarja 1852 ob 70. rojstnem dnevu nadvojvode Janeza. Na slovesnosti so uprizorili opero Friedricha von Flotowa »Martha« v izvedbi graškega stanovskega gledališča. Po razpadu Avstro-Ogrske je do tedaj nemško gledališče prešlo v slovenske roke. Lastnica gledaliških zgradb je postala mestna občina, naloga, da se ustanovi slovensko poklicno gledališče, pa je pripadla Hinku Nučiču.
Viri in literatura:
- Hartman, B. (1996). Slovensko dramsko gledališče v Mariboru do druge svetovne vojne. Obzorja. (https://plus.cobiss.net/cobiss/si/sl/bib/sikmb/40595457)
- Hartman, B. (2001). Kultura v Mariboru: gibanja, zvrsti, osebnosti. Obzorja. (https://plus.cobiss.net/cobiss/si/sl/bib/sikmb/46231041)
Pripravila: Mag. Nina Hriberšek Vuk, Center za domoznansko dejavnost Mariborske knjižnice