(Kult)urni potep po naših krajih - Modna hiša

24. maja 1963 je poslovno združenje 45 podjetij s področja tekstila in konfekcije na 3.720 kvadratnih metrih površine slavnostno odprlo blagovnico Modno hišo. Prvo Modno hišo so dve leti pred tem odprli že v Ljubljani. Mariborska blagovnica je ob odprtju zaposlovala 116 uslužbencev in imela za tisto obdobje izjemno ponudbo, saj je samo oddelek konfekcije ponujal okrog 10.000 izdelkov. Bila je prva prodajalna v mestu, ki je imela samoizbirni način prodaje in neprekinjen delovni čas, odprta je bila celo ob nedeljah med 9. in 12. uro. Kupce so privabljale odprte izložbe in prefinjena razsvetljava. Za nasvete so bili poleg prodajalcev na voljo krojači in šivilje, ki so prav tako v kratkem času po željah strank poskrbeli za izboljšave oblačil. Tistim, ki se niso mogli odločiti, so bile v pomoč »žepne modne revije« na stopnicah trgovine. V Modni hiši je bilo možno kupiti vse vrste oblačil za ženske, moške in otroke – zanje je bila zlasti vabljiva konfekcija iz uvoza –, torbice, kravate, robce, poleg tega pa še tepihe, tekače, zavese, odeje, brisače. V prvem nadstropju je bil manjši bife kot nalašč za čakajoče može, medtem ko so njihove žene lahko v miru kupovale. V naslednjih letih je Modna hiša doživela prvo prenovo, med katero je med drugim pridobila tekoče stopnice ter prodajalno živil in bele tehnike v kletnih prostorih. Vse do dokončnega prenehanja poslovanja v letu 2020 je veljala za simbol kvalitete in pestre izbire od spodnjega perila do poslovne mode.

Viri in literatura:

• Danes otvoritev Modne hiše v Mariboru (24. 5. 1963). Večer, 19(120), str. 2.
  • Gostenčnik, N. (27. 6. 2020). »Stopite v Modno hišo s prazno denarnico«. Večer, pril. V soboto, 75(146), str. 18-19.
  • Vabljivost Modne hiše (27. 5. 1963). Večer, 19(122), str. 3.

Pripravila: Mag. Nina Hriberšek Vuk, Center za domoznansko dejavnost Mariborske knjižnice

Maribor. Modna hiša l. 1966. Vir: Pokrajinski arhiv Maribor
LokacijaMaribor - center