(Kult)urni potep po naših krajih - Partizanska cesta v Mariboru

Cesta, ki se vije od Trga svobode v središču mesta do Šentiljske ceste v Košakih, je skozi stoletja menjala kar nekaj poimenovanj. Ime Neu Gasse oziroma Nova ulica iz leta 1325 velja za najstarejše. Potem ko je bila sredi 18. stoletja dograjena državna cesta Dunaj – Trst, se je Partizanska cesta kot glavna prometnica v nekdanjem Graškem predmestju preimenovala v Grazer Strasse oziroma Graško cesto. S prihodom železnice v Maribor – prvo poskusno vožnjo od Gradca do Maribora so opravili že 1. novembra 1845 – je ob Partizanski cesti zrasel železniški kolodvor, cesta pa je postala ena najlepših mestnih vpadnic. V čast mariborskemu rojaku Wilhelmu von Tegetthoffu in njegovi zmagi nad italijansko vojno mornarico v pomorski bitki pri otoku Visu leta 1866, so cesto leta 1873 uradno poimenovali Tegetthoff Strasse ali Tegetthoffova cesta. To ime je nosila vse do leta 1919, ko so jo po takratnem regentu in kasnejšem kralju Aleksandru I. Karadžordževiću preimenovali v Aleksandrovo cesto. Med drugo svetovno vojno, v času nemške okupacije, so cesti vrnili ime iz obdobja Avstro-Ogrske, torej Tegetthoff Strasse, maja 1945 pa so jo ponovno poimenovali Aleksandrova cesta. Potem ko je leta 1946 dobila neuradno ime Titova cesta, so jo leto kasneje, leta 1947, preimenovali v Partizansko cesto, kar je še danes.

Viri in literatura:

Pripravila: Mag. Nina Hriberšek Vuk, Center za domoznansko dejavnost Mariborske knjižnice

Partizanska cesta v Mariboru v začetku 20. stoletja
LokacijaMaribor - center