(Kult)urni potep po naših krajih - Poštarski dom na Pohorju

29. junija 1938 so v bližini Mariborske koče na Pohorju, na t. i. Petkovem sedlu, slavnostno odprli planinski dom, namenjen oddihu in okrevanju poštnih delavcev. Moderno stavbo v švicarskem slogu je zgradilo Društvo poštnih uradnikov Jugoslavije. Na voljo je bilo 16 sob z 28 posteljami. Dom je imel električno razsvetljavo ter toplo in mrzlo vodo. Zaradi novozgrajene pohorske ceste ga je bilo lahko doseči, okolica pa je nudila možnost številnih izletov. Leta 1940 je v Poštarskem domu začela delovati še nova razredna pošta, od koder so dostavljali pošto v okoliške koče in zasebne vile. Le štiri leta zatem, 3. septembra 1944, je dom požgala Tomšičeva brigada. Poštni delavci so ga po koncu vojne zgradili na novo in slavnostno odprli leta 1952. Kmalu zatem je upravnica doma postala Martina Tratar, ki ga je vodila še v naslednjem desetletju. To obdobje je veljalo za zlato obdobje pohorskih planinskih domov in koč, saj so vanje zahajali mnogi gostje iz vse Jugoslavije in sosednje Avstrije, ki so si obetali tudi kulinaričnih užitkov. V Poštarskem domu je bila vsa hrana sezonska in sveža, še posebej pa sta bila med gosti priljubljena ocvrt piščanec in znamenita pohorska omleta, ki jo je pripravljal kuharski mojster Franc Pogačar. V samostojni Sloveniji se je Poštarski dom preimenoval v Hotel Tisa, ki nadaljuje tradicijo svojega predhodnika.

Viri in literatura:

• Gulič, A. (2018). Pohorje in Kozjak: planinske koče, domovi, zavetišča, letovišča, zdravilišča, penzioni, razgledniki ter romarske točke na Pohorju in Kozjaku do konca druge svetovne vojne. Maribor, Zavod za raziskavo in promocijo naravne in kulturne dediščine, Gremo na Pohorje. (https://plus.cobiss.net/cobiss/si/sl/bib/sikmb/292867584)
  • Naji, M. (12. 1. 2020). Bil je Poštarski dom, ostala je pohorska omleta. Večer v nedeljo, 2, str. 12-13.
  • Planinsko okrevališče na Petkovem sedlu (28. 6. 1938). Mariborski večernik »Jutra«, 12(144), str. 4.

Pripravila: Mag. Nina Hriberšek Vuk, Center za domoznansko dejavnost Mariborske knjižnice

Poštarski dom v 50. letih 20. stol. Vir: Mariborska knjižnica
LokacijaPohorje