(Kult)urni potep po naših krajih - Vila Scherbaum

Mlajši sin znanega mariborskega mlinarskega podjetnika Karla Scherbauma Gustav Scherbaum je dal v letih 1894 in 1896 v neposredni bližini mestnega parka zgraditi razkošno vilo v neorenesančnem slogu z manjšim vrtom. Na nekoč bogato opremo še danes spominjajo ohranjeni stari intarzirani parketi in lesene parapetne obloge v prvem nadstropju. Glavni arhitekt vile je bil Leopold Theyer iz Gradca, medtem ko je gradbena dela vodil mestni stavbenik Andreas Tschernitschek (Andrej Černiček), ki je med samo gradnjo nekoliko priredil prvotne načrte. Gustav Scherbaum je v vili živel vse do svoje prezgodnje smrti malo pred začetkom prve svetovne vojne. Družina se je nato preselila na vogal Grajskega trga, kjer so po načrtih graškega arhitekta Hansa Prucknerja dali okrog leta 1910 postaviti neobaročno palačo po imenu Scherbaumov dvor. Med prvo svetovno vojno je bilo v Scherbaumovi vili ob parku nekaj časa avstro-ogrsko vrhovno poveljstvo jugozahodne fronte, ki mu je načeloval nadvojvoda Evgen. V obdobju med obema vojnama sta imeli v njej prostore najprej mariborska oblast, nato gozdarska šola, po vojni pa mariborska OZNA in mestne politične organizacije. Leta 1954 so v vili uredili muzejsko zbirko o NOB. Od svoje ustanovitve leta 1958 v njej domuje Muzej narodne osvoboditve Maribor.

Viri in literatura:

Pripravila: Mag. Nina Hriberšek Vuk, Center za domoznansko dejavnost Mariborske knjižnice

Današnja podoba nekdanje Scherbaumove vile, v njej domuje Muzej narodne osvoboditve Maribor, Ulica Heroja Tomšiča 5, Maribor. (Foto: N. Hriberšek Vuk, 2024).
LokacijaMaribor - center