Ilustratorka na obisku: ANA MARAŽ

Tip prireditvepogovor
Lokacija:

Petek, 19. aprila, ob 12.00 uri v Knjižnici Pobrežje

Ob 2. aprilu, mednarodnem dnevu knjig za otroke in veliki razstavi ilustracij ustvarjalk Ane Maraž, Eve Mlinar in Tine Volarič, vas vabimo na pogovor z umetnicami, v aprilu z Evo Mlinar in Ano Maraž ter v maju s Tino Volarič.

Ana Maraž deluje na področju ilustracije, slikarstva in oblikovanja ter vodi likovne delavnice za otroke in odrasle. Umetnica se bo predstavila na mednarodnem sejmu v Bologni kot ena izmed 79 izbranih avtorjev iz 31 držav z ilustracijami iz slikanice Majde Koren Protideževna juha.

Pogovor bo usmerjala Mateja Ogrizek.

Ana Maraž

Ana Maraž (1985) je diplomirala na Pedagoški fakulteti v Ljubljani, na oddelku za likovno pedagogiko. Deluje na področju ilustracije, slikarstva in oblikovanja ter vodi likovne delavnice za otroke in odrasle. Skozi njeno bogato izraznost in skozi luščenje zunanjih plasti predmeta se ji je izrisala tudi zgoščena oblika v preprostem in enostavnem. Znotraj črte, ki jo ilustratorka »riše s škarjami«, se s črninami in belinami polnijo podobe, pri čemer se odraža ravnovesje v soočanju linije in ploskve. Izziv, ki ga zastavljata barvna izčiščenost in poenostavitev, je postal osnova njenega likovnega izraza, obenem pa sta pogosta izbira črno bele ilustracije ter stiliziranost oblike odgovor avtorice na preobloženost današnjega sveta z vsem materialnim. lustracije so izšle v knjigah Kako dolg je čas Mateta Dolenca (2019), Božaj veter Miroslava Košute (2021) in Protideževna juha Majde Koren (2023). Za ilustracije v knjigi Božaj veter je prejela nagrado za najboljšo ilustracijo v kategoriji knjižne ilustracije na Ilustrofestu v Beogradu. Ilustracije iz knjige Kako dolg je čas so bile uvrščene na Golden pinwheel v Šanghaju, prejele so tudi posebno pohvalo na slovenskem bienalu ilustracije, kjer je bila nagrajena s priznanjem Hinka Smrekarja. Njene ilustracije izhajajo v revijah Cicido, Ciciban in Galeb.

Ana Maraž se bo predstavila na mednarodnem sejmu knjig za otroke v Bologni (8.-11. april 2024) kot ena izmed 79 izbranih avtorjev iz 31 držav. Izbrane ilustracije iz knjige Majde Koren Protideževna juha bodo v svoji izvirni obliki razstavljene v središču sejma, kjer bodo na ogled strokovni javnosti iz založniškega sveta. Avtorica razstavlja doma in v tujini (Avstralija, ZDA, Srbija, Japonska, Kitajska), kot samozaposlena ustvarjalka v kulturi živi in ustvarja v Vipavi.

Več:

O Ani Maraž in njenem delu lahko preberete v reviji Otrok in knjiga št. 118 v članku Tatjane Pregl Kobe Slovenski knjižni ilustratorji (8. del). Ilustracija Ane Maraž bo na ovitku revije Otrok in knjiga št. 119, ki bo predvidoma izšla konec maja.

Gradivo v Mariborski knjižnici

Več o avtorici najdete na:

Ilustracija Ane Maraž