Ilustratorka na obisku: EVA MLINAR

Tip prireditvepogovor
Lokacija:

Torek, 2. aprila, ob 14.15 uri v Pionirski knjižnici Nova vas

Ob 2. aprilu, mednarodnem dnevu knjig za otroke in veliki razstavi ilustracij ustvarjalk Ane Maraž, Eve Mlinar in Tine Volarič, vas vabimo na pogovor z umetnicami, v aprilu z Evo Mlinar in Ano Maraž ter v maju s Tino Volarič.

Eva Mlinar raziskuje različna polja umetnosti, predvsem slikarstvo in grafično oblikovanje s poudarkom na sodobni ilustraciji in gledališču. S pisateljico in dramaturginjo Evo Mahkovic je leta 2019 izdala zbirko grotesk Vinjete straholjubca, ki je prejela veliko nagrado knjižnega sejma za knjigo leta in posebno pohvalo predsednice žirije na 14. Slovenskem bienalu ilustracije. Nazadnje je ilustrirala knjigo Maše Ogrizek Gospodična z monstero

Pogovor bo usmerjala Biserka Bobnar.

Eva Mlinar

Eva Mlinar (1985) je končala študij umetnostne zgodovine na Filozofski fakulteti v Ljubljani ter študij vizualnih komunikacij na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje. Deluje na različnih področjih umetnosti, predvsem v slikarstvu in oblikovanju, z močnim poudarkom na sodobni ilustraciji in gledališču. Od leta 2011 snuje likovno podobo za knjige Knjižnice Mestnega gledališča, oblikovala je tudi gledališke plakate. Pri svojem delu se posveča raziskovanju ikonografij in zgodovine idej, ilustracijo pa pogosto opremi z elementi kolaža. Z ilustratorko Hano Jesih sta leta 2018 v samozaložbi izdali knjigo Impresije, za katero sta prejeli nagrado Hiii Illustration Merit Award na Kitajskem. Impresije so likovna korespondenca in dialog dveh vizualnih umetnic med Ljubljano in Istanbulom, rezultat digitalnega dialoga pa so imenitne kolažne ilustracije, ki razpirajo specifičnost kompleksnega digitalnega branja in so dobile mesto v avtorski knjigi. S pisateljico in dramaturginjo Evo Mahkovic je leta 2019 izdala literarno-vizualno zbirko grotesk neujemljivega žanra Vinjete straholjubca, ki je prejela veliko nagrado knjižnega sejma za knjigo leta in nagrado predsednice žirije na slovenskem bienalu ilustracije. Glavna značilnost knjige je fragmentarnost, ki črpa iz različnih virov (npr. srednjeveška literatura, življenje svetnikov, viktorijanski roman itd.). Za nagrajeno knjigo na lanskem Slovenskem knjižnem sejmu Sto slovenskih ljudskih (2023) je prispevala štiri ilustracije. Njena dela je mogoče zaslediti tudi v revijah Tribuna, Outsider in Cacao Europa. Razstavlja na bienalih in razstavah ilustracije v Sloveniji in tujini (Hrvaška, Poljska, Litva, Francija, Nemčija, Turčija, Kitajska). Živi in ustvarja v Ljubljani.

Več:

O Evi Mlinar in njenem delu lahko preberete v reviji Otrok in knjiga, št. 116, v članku Tatjane Pregl Kobe Slovenski knjižni ilustratorji (7. del). Ilustracija Eve Mlinar je na ovitku revije Otrok in knjiga, št. 118, ki ga je avtorica tudi oblikovala.

Gradivo v Mariborski knjižnici

Več o avtorici najdete na:

Ilustracija Eve Mlinar