Pravljični dan v Mariborski knjižnici 2010

Začetek:18. 11. 2010 09.00
Ciljna skupinamladi, odrasli, otroci, starejši
Tip prireditvepravljični dan s pravljično šolo, pravljični večer za odrasle

PRAVLJIČNI DAN v Mariborski knjižnici

V četrtek, 18. novembra 2010 smo z njim počastili dan slovenskih splošnih knjižnic, posvetili pa smo ga pravljici, pripovedovanju ter literarnim umetnicam in umetnikom v podajanju avtorskih del.

Kaj se je dogajalo:

9.00 – 12.00 Pripovedovanje pravljic otrokom in mladostnikom (Svečana dvorana Rotovž, Rotovški trg 1, Maribor) Pripovedovali so: Andreja Babšek, Igor Černe, Zdenka Gajser, Robert Kereži, Agica Kovše in Maja Logar.

16.00 – 18.00 Pesniška delavnica v spomin Gregorja Strniše za mlade (Pionirska knjižnica Rotovž, Rotovški trg 6, Maribor) Vodi: Lidija Gačnik Gombač.
18. novembra pred 80 leti se je rodil Gregor Strniša, zato smo na ta dan, v okviru Pravljičnega dne, v Pionirski knjižnici Rotovž pripravili pesniško delavnico. Udeležilo se je je trinajst otrok, starih večinoma od deset do dvanajst let.
Ob njegovih razmišljanjih o poeziji smo se pogovarjali o nastajanju pesmi in vsem, kar je položeno vanje. Potem smo se posvetili asonanci, ki je značilna za tega pesnika, in kombinaciji asonance in rime. To smo spoznavali ob Strniševi pesmi Kje so meščani in ob odlomkih iz njegove pravljice Jedca mesca, ki je tako ritmizirana, da smo v njej lahko prepoznavali verzno gradnjo, skrito v na videz prozni pisavi.
Za osnovo lastnega ustvarjanja smo izbrali metodo Tzarov klobuk. V šestih nizih smo si podarjali besede. Potem smo jih kombinirali z rimo ali asonanco in z dopolnjevanjem ustvarili vsak svojo pesem.

Pravljični večer
19.00 – Svečana dvorana Rotovž, Rotovški trg 1/I
Na večeru pripovedovanja so nas v interpretacije svojih del popeljali priljubljeni pisateljice in pisatelji, pesnice in pesniki: Borut Gombač, Niko Kupper, Milivoj Miki Roš, Andrej Rozman Roza, Peter Svetina, Bina Štampe Žmavc, Anja Štefan in Suzana Tratnik.

V glasbenem programu je nastopila Brencl banda.

Prireditev sta nam omogočili Mestna občina Maribor in Javna agencija RS za knjigo.