FOLKLORNA skupina Emona: Zgeblena lebjezen

1 CD (42 min, 36 sek)

Založništvo: Ljubljana : Folklorna skupina Emona

Nepogrešljiva spremljevalca Folklorne skupine Emona sta narodni in tamburaški orkester, ki izvajata tudi samostojne izvedbe na skupnih ali samostojnih nastopih. Pri izvajanju folklornega repertoarja pokrivajo različne regije. Predvsem izvajajo priredbe iz Razkrižja, Bele krajine in Poljanske doline. Skladbe so del ljudskega izročila, ki jih skupaj s plesalci izvaja tudi tamburaški orkester. Med drugim igrajo samostojne priredbe ljudskih plesov.

Ljubiteljska Folklorna skupina Emona je pripravila CD ploščo, na kateri je pet dekliških pesmi brez spremljave (a cappella) in trije venčki iz posameznih pokrajin. Venčki so oblikovani glede na plesno koreografijo. Dramaturgija koreografije odloča o izboru, tempih in repeticijah posameznih pesmi. Vsebinsko se plošča dotika robov slovenskega kulturnega in etničnega prostora, ki je, kot znano, veliko širši od zarisane državne meje Republike Slovenije.

Od juga proti severu in od zahoda proti vzhodu se s plesnimi venčki in pesmicami dotaknejo Trsta in okolice, torej Krasa, s tem pa cele Julijske krajine; nadaljujejo s Posočjem, ki je bilo vedno v močni povezavi z Benečijo in s tem tudi z Rezijo; z venčkom Novi Korotan se selijo na Koroško ter predstavljajo tri doline: Zilo, Rož in Podjuno; plošča se nato dotakne še severovzhoda slovenskega kulturnega prostora - Razkrižja in Haloz. (Vir: besedilo spremne zloženke CD-ja).

Pripravila: Alenka Črnič

Folklorna skupina Emona: Zgeblena lebjezen, zgoščenka, slovenska ljudska glasba Iskalnik Preverite razpoložljivost (Cobiss)
Leto izida2022
Ciljna skupinaodrasli