1 CD (72 min, 15 sek)

Založništvo: Arles : Harmonia mundi musique

Carl Philipp Emanuel je bil drugi sin Johanna Sebastiana Bacha in njegove prve žene Barbare. Vpisal se je na univerzo v Leipzigu, da bi študiral pravo. Tri leta pozneje je zapustil Leipzig in nadaljeval študij na Univerzi v Frankfurtu (Oder), kjer je deloval tudi kot čembalist, učitelj čembala in dirigent. Bil je eden izmed začetnikov klasicističnega glasbenega sloga in ustvarjal v obdobju rokokoja ter klasicizma.

Carl Philipp Emanuel je v svoji uspešni karieri ustvaril velikanski opus koncertov, sonat, pasijonov, arij in drugih del, zaslužen pa je tudi za ohranitev velikega dela opusa svojega očeta. Deloval je tudi kot pedagog in glasbeni teoretik. Njegovo najpomembnejše teoretično delo je »Versuch über die wahre Art das Clavier zu spielen«. V skladateljskem smislu je razvil slog s katerim je močno vplival na mladega Mozarta, njegova zmožnost za improvizirano oblikovno nevezano ustvarjanje pa je vplivala tudi na romantične skladatelje, predvsem na C. M. von Webra.

Skladatelja se nista nikoli srečala (Beethoven je imel osemnajst let, ko je umrl Carl Philipp Emanuel Bach), vendar je med njima veliko sorodnosti. Obe njuni deli zajemata prehod med dvema glasbenima obdobjema in obema je bila skupna strast do harmonskega raziskovanja. Njuni deli imata v sebi podoben pridih drznosti, ki so jih ustvarili glasbeniki Akademie für Alte Musik Berlin pod taktirko koncernega mojstra Bernharda Forcka. (Vir: Wikipedija, Harmonia mundi).

Več: https://hdmusic.me/bernhard-forck-beethoven-symphonies...

Pripravila: Alenka Črnič

Ludwig van Beethoven: Symphonies nos. 1 & 2. C. P. E. Bach: Symohonies Wq 175 & 183-4, klasična glasba Iskalnik Preverite razpoložljivost (Cobiss)
Leto izida2020