Matej Bonin: Gimnastika ne/smisla II

1 CD (40 min, 20 sek)

Založništvo: Ljubljana : Zavod Sploh

Akademski skladatelj Matej Bonin se je pred dobrimi osmimi leti lotil snovanja nadvse raziskovalno zastavljenega projekta Gimnastika ne/smisla. K delu je pristopil z refleksijo, z željo po tematiziranju in obravnavi implicitnih razsežnosti glasbene umetnosti in specifičnih odnosov, ki jih ta poraja. Razmerje poslušalec – glasba, sinergija in dialoškost nastopajočih, teatralna kompozicijska logika in vsebnost zvočnosti v drugih umetniških aparatih so polja, v katerih je operiral in znotraj katerih je zasnoval temeljna preizpraševanja projekta. Tekstovno predlogo je Bonin črpal iz zbirke Krčrk Karla Hmeljaka, izdane leta 2012, kar se je odražalo predvsem v izrabljanju zvočnega potenciala Hmeljakove poezije in njenem trku z njegovim kompozicijskim nabojem.

Album je nadgradnja prejšnjega projekta predvsem v smislu rekalibriranja preteklih eksperimentalnih predpostavk, pa tudi vpeljevanja novih referenčnih točk in z njimi novih izhodišč za razmisleke o elementarnih dimenzijah človeškega zamišljanja glasbe. Bonin si je torej umislil drugi del Gimnastike ne/smisla, tokrat v partnerstvu z zavodoma Bunker in Sploh – slednji je ob začetku letošnjega leta poskrbel tudi za izdajo projekta v obliki albuma. Nocoj v Tolpi bumov torej razpravljamo o novem iztegu Boninove zvočne gimnastike, ki ob dediščini svojega predhodnika ostaja zvest raziskovanju glasbeno-ustvarjalnega obračališča smisla in nesmisla. (Vir: Radio Student).

Pripravila: Alenka Črnič

Matej Bonin: Gimnastika ne/smisla II, instrumentalna glasba na zgoščenki Iskalnik Preverite razpoložljivost (Cobiss)
Leto izida2022
Ciljna skupinaodrasli, starejši