Horvat, Jožek: Romologija: pojem in predmet

V sozaložništvu Inštituta za romološke študije, izobraževanje in kulturo, Romani Union Murska Sobota in Zveze Romov Slovenije je izšla knjiga Romologija -pojem in predmet pisatelja in romologa Jožka Horvata Muca. V ospredju avtorjevega zanimanja je materialna in duhovna kultura Romov, njihova etnopsihologija, posveti pa se tudi izvoru, zgodovini, selitvam in življenju v državah današnje naselitve. Predstavi razlike med dolenjskimi, gorenjskimi in prekmurskimi Romi. Poglobi se v romološke študije in izpostavi pomembnejše romologe. V povezavi z nekaterimi od njih vleče niti do antiromizma in romskega holokavsta. Posveti se romskemu jeziku, njegovemu razvoju in raznoterim narečjem. Izpostavi vrednote, simboliko, romske ljudske običaje, življenje v skupnosti in družinsko življenje. Med umetnostmi posebej poudari njihovo nadarjenost za glasbo in ples. Razmišlja o tem, da so Romi zaradi svoje zgodovine eksteritorialni in na nek način brez zgodovinskega spomina. Zato je za njihov obstoj še toliko bolj pomembna njihova kultura.

Kot neke vrste dopolnilo h knjigi lahko razumemo njegovo delo Pomembni Romi, kulturni ustvarjalci, umetniki in pisci. V posebni knjigi je bržkone izšlo zaradi zoženega založništva – Zveze Romov Slovenije in Romani Union. V življenju in delu so predstavljene znamenite romske osebnosti iz sveta likovne umetnosti, glasbe, filmske in gledališke igre ter režije. Izpostavljenih je tudi nekaj romologov, raziskovalcev romske etnologije in etnografije, kulture ter romskega jezika in književnosti. Knjigi sta pomembni za spoznavanje in razumevanje Romov, gotovo pa tudi za utrditev njihove identitete.

Lidija Gačnik Gombač

Romologija: pojem in predmet - Materialna in duhovna kultura Romov Iskalnik Preverite razpoložljivost (Cobiss)
Leto izida2023
Ciljna skupinaodrasli, starejši