Preskoči na vsebino Preskoči na vsebino

Soukupová, Petra: Morje

Češka pisateljica in scenaristka mlajše generacije Petra Soukupová (1982) Slovencem v svojem prvencu iz leta 2007 ponuja zanimiv preplet družinskih odnosov preko treh generacij, od staršev, otrok, zakoncev, ljubimcev, bivših partnerjev, sester do živalskih ljubljencev.

Magda in Peter sta zaplodila dve hčerki, starejšo Baro in nekaj let mlajšo Dito. Lepa in samozavestna Bara je z očetom uspela splesti nekoliko globlji odnos, vase zaprta in nekoliko čudaška Dita pa te priložnosti ni imela, saj sta se starša zaradi Petrovih kroničnih skokov čez plot ločila v njenem rosnem otroštvu. V naslednjih letih se Peter ustali v zvezi s Katarino. Potem ko v tragični prometni nesreči umre vsa Katarinina družina z njenim svakom, povzročiteljem nesreče vred, posvojita njeno osirotelo nečakinjo Adelo. Adela odrašča v ljubečem okolju, a ker se ob sleherni zagati zateka k hrani, zraste v debelušno deklico, ki si zatočišče pred norčevanjem vrstnikov in sramovanjem lastnega telesa najde v svetu literature, ko požira najrazličnejše knjige eno za drugo. Adelina samopodoba se še poslabša, ko se družina poveča za Johano, hčerkico in sestrico popolnega videza, ki iz leta v leto postaja vedno bolj razvajena in manipulativna princeska. Obe s polsestrama iz očetovega prvega zakona nimata stika, dokler se po spletu naključij Peter in njegove štiri hčerke ne odpravijo skupaj na morje. V tem času je najstarejša Bara stara že več kot dvajset let in se skupaj s pubertetno in zadržano Dito, ki se ji življenje suče le okoli njenega psa, na počitnice odpravi nekoliko po sili, premaga jo le želja po vnovičnem druženju z očetom, s katerim sta se že zdavnaj odtujila. Mlajši polsestri ne zanimata nobene od njiju, Dita se vsa nesrečna sramuje svojega bledosti in suhcenosti prav toliko kot Adela svoje debelušnosti. Peter si v naivni veri, da je to v takšni družbi mogoče, želi le nekoliko spočiti, zaradi ljubega miru izpolnjuje Johanine muhaste želje pogosto v škodo samopomilujoče Adele, obenem pa zaman računa na pomoč odrasle Bare, kateri neprestano šteje pokajene cigarete in popite kozarce vina. Prizorišče za izbruh ostrejšega konflikta je pripravljeno. Pisateljica svoje like predstavlja s pomočjo vsevednega pripovedovalca, ki vsaki osebi posveti nekaj z njenim imenom naslovljenih odstavkov, komentira njena dejanja, nekoliko vidi v prihodnost in ne pozablja na ironijo. Po prihodu s počitnic junake vrne v njihove ustaljene tirnice in spremlja njihova življenja še naprej, do odraslosti, starosti in celo smrti nekaterih.

Soukupová je s prvencem dosegla velik uspeh v domovini, kjer z naklonjenostjo spremljajo njeno nadaljnje delo. Sodi v krog pisateljev, ki se, neobremenjeni s polpreteklo zgodovino, ukvarjajo pretežno z življenjem v sodobni Češki in morda ciljajo na mlajšo generacijo odraslih bralcev. Kot pripadnico tega kroga lahko ob tej priložnosti omenimo tudi njeno sonarodnjakinjo Johano Rubínovó, ki je z Mojim razgaljenim dnevnikom, romanu o odraščanju v Češki 21. stoletja pred kratkim presenetila slovenske bralce.

Jasna Mlakar

Petra Soukupová: Morje, roman za odrasle Iskalnik Preverite razpoložljivost (Cobiss)
Informacije
Leto izida2012
Ciljna skupinaodrasli, starejši
Zvrstroman
SLEDITE NAM | Ikona za Facebook Ikona za Instagram Ikona za Youtube
© 2024 Mariborska knjižnica. Vse pravice pridržane!
Prikaži skrita obvestila