Arih, Aleš et. al.: Nepozabljena Klasična gimnazija Maribor

Bogata zgodovina mariborske Klasične gimnazije, ki je bila v luči reform povojnega šolstva s sklepom Okrajnega ljudskega odbora Maribor ukinjena avgusta leta 1959, sega daleč nazaj, v 18. stoletje. 6. julija 1758 je začela na Glavnem trgu delovati gimnazija, ki so jo do leta 1773 vodili jezuiti. Z izpiti iz slovenščine in posebnimi državnimi štipendijami za mariborske gimnazijce je pomembno oblikovala slovensko narodno zavest. Pod pokroviteljstvom profesorja Jurija Matjašiča je na gimnaziji deloval Slovenski klub, ki je v letu 1846 izdajal slovensko dijaško glasilo Sprotuletna vijolica. Mnogi dijaki, ki so se šolali na Klasični gimnaziji v Mariboru, na primer Anton Krempl, Peter Dajnko, Anton Murko, Oroslav Caf, Stanko Vraz, Franc Miklošič, so bili vplivni jezikoslovci, kulturni delavci, narodni buditelji. Monografija Nepozabljena Klasična gimnazija Maribor nas popelje po zgodovini te izjemno pomembne ustanove in zgodovini poučevanja klasičnih jezikov v drugi polovici 20. stoletja, hkrati pa nam v kratkih in nazornih biografijah ter spominih predstavi pomembnejše ravnatelje, profesorice in profesorje ter dijakinje in dijake.

Pripravila: Mag. Nina Hriberšek Vuk, Center za domoznansko dejavnost Mariborske knjižnice

Arih, Aleš et. al.: Nepozabljena Klasična gimnazija Maribor - naslovnica knjige Iskalnik Preverite razpoložljivost (Cobiss)
Leto izida2023
Zvrststrokovno gradivo