Reyes, Riz: Raste

Raste LEPOTA. Raste PRIJATELJSTVO. Raste OKUS. Raste ŽIVLJENJE!

Knjiga 15 rastlin in gliv je povezano ustvarjanje zanimivih mladih avtorjev, ki ju druži narava: vrtnarja Riza Reysa, ki je otroštvo preživel na Filipinih in je študij okoljske hortikulture in urbanega gozdarstva zaključil na Univerzi v Washingtonu (ob mnogih pestrih aktivnostih je zaposlen tudi v botaničnem vrtu), ter ilustratorko in oblikovalko blagih in natančnih izrisov rastlinskega sveta, vsakdana in doživljanj.
Celota je vznemirljivo postavljena in zbuja radovednost. Vsaki vključeni rastlini so namenjene 4 strani, na njih pa se sistematično, poetično in v ravno pravih odmerkih zvrstijo informacije in ilustratorske podobe o izbrani junakinji ali junaku (kakor rastline poimenuje avtor), njihove simbolne opredelitvie, zgodovinsko umestitev, zdravilne učinkovine, možnosti kulinaričnih priprav, zanimivosti in, kar se mi zdi še posebej vznemirljivo, s kratkimi in navdušujočimi napotki, kako lahko opisovano rastlino sami vzgojimo in zanjo skrbimo. Navdušujemo se lahko celo nad umestitvami v širše rastlinske družine in predstavitvijo njihovih glavnih predstavnikov.
Popolni mir presenetljivih podatkov skozi knjigo drsi k nam, v njenem izteku mladega bralca pričaka slovarček, za nas pa bo najverjetneje zanimiva razlaga klasifikacije rastlin, ki jo avtor vzporeja z razporeditvijo knjig v knjižnici.

Riz Reyes je v uvodnem nagovoru zapisal: "/.../ Celo ko pišem besede za to knjigo, sem še vedno osupel nad tem, koliko se moram še naučiti, in še pomembneje, koliko se še želim naučiti. Upam, da bodo otroci z branjem te knjige odkrili svoje botanične junake, starejši bralci pa znova odkrili tiste, ki so jih morda že pozabili, in tako bomo popolnoma resnično cenili svet narave, ki nas obdaja."

Maja Logar

Riz Reyes: Raste, strokovno gradivo za otroke, slikanica Iskalnik Preverite razpoložljivost (Cobiss)
Leto izida2023
Ciljna skupinamladi, otroci