(Kult)urni potep po naših krajih - Frančiškanska cerkev v Mariboru

Cerkev Marije Matere usmiljenja, širše znana kot frančiškanska cerkev, in samostan sta bila ob svojem nastanku v letih 1613-1620 kapucinska. Ko je cesar Jožef II. leta 1784 kapucinski samostan razpustil, je tja z Lenta preselil minorite. Kmalu zatem je začela pri cerkvi delovati župnija, ki je zaradi tamkajšnjega večinsko slovensko govorečega prebivalstva in slovenskih pridig dobila ime »slovenska«. Leta 1818 so minoriti morali oditi iz Maribora, župnijo ter cerkev s samostanom, ki so ju vmes vodili svetni duhovniki ter redemptoristi, pa so leta 1864 prevzeli frančiškani. V obdobju minoritov je cerkev postala romarska in kmalu premajhna za vse več vernikov, ki so jo obiskovali. Za izgradnjo nove cerkve in samostana je bil zaslužen gvardijan p. Kalist Heric, pri čemer mu je bil v veliko finančno in moralno oporo lavantinski knezoškof dr. Mihael Napotnik, sredstva pa je poleg številnih posameznikov prispeval celo sam cesar Franc Jožef. Arhitekturne načrte je izrisal tedaj eden vodilnih dunajskih arhitektov cerkvenih zgradb Richard Jordan, ki je prav tako zasnoval notranjo opremo. Samostan so začeli graditi leta 1892, medtem ko je pričetek gradnje cerkve sledil leto zatem. Leta 1900 so bila dela zaključena. 11. avgusta istega leta je knezoškof Mihael Napotnik novozgrajeno triladijsko cerkev v neoromanskem slogu posvetil. Novembra 1906 jo je papež Pij X. povzdignil v baziliko. V kripti pod prezbiterijem, ki je edini ostanek stare cerkve, je med ostalimi pomembnimi plemiči, duhovniki in škofi od leta 1941 do 1978, ko so posmrtne ostanke prenesli v stolnico, počival tudi bl. Anton Martin Slomšek.

Viri in literatura:

Pripravila: Mag. Nina Hriberšek Vuk, Center za domoznansko dejavnost Mariborske knjižnice

Pogled na frančiškansko cerkev v Mariboru l. 1919. Vir: Mariborska knjižnica
Ciljna skupinaodrasli, starejši