(Kult)urni potep po naših krajih - Grad Cmurek

Eden izmed najstarejših ohranjenih srednjeveških gradov na Slovenskem stoji na mogočnem skalnem pomolu, ki se dviga nad reko Muro, od leta 1919 ločnico med dvema državama. V zgodovinskih virih se je kot »Mǒrekke« pojavil že okrog leta 1145. Slovenska različica imena »Cmurek« je nastala iz nemške topografske oznake »zu Mur Eck« oziroma »pri vogalu reke Mure«, grad pa je znan tudi kot »grad Trate« in »Spodnji grad«. Najverjetneje sta ga dala zgraditi Burkhard s Cmureka in njegova žena Judita okrog leta 1140 ter se po njem kot prva tudi poimenovala. Zasnovan je bil v romanskih potezah na trapezasti talni ploskvi, z obzidanim notranjim dvoriščem, obrambnim obzidjem na obodu, večnadstropnim oglatim stolpom in dvonadstropno bivalno zgradbo. V gradu je bila mogočna grajska kapela v romanskem slogu ter viteška dvorana, ki so jo uredili ob širitvah grajskega poslopja v 13. stoletju. Po smrti Burkharda in Judite so se lastniki gradu pogosto menjavali. Nekaj časa so ga imeli v lasti tudi Celjski, ki so ga leta 1401 prodali Stubenbergom. Slednji so ga obdržali več stoletij, vse do leta 1931, ko je postal njegov lastnik Anton Mally, posestnik na Tratah in do takrat grajski oskrbnik na Cmureku. Zakonca Mally sta grad deloma uredila za letoviške goste in gostišče. Med drugo svetovno vojno ga je za svoje potrebe zasedla nemška vojska, v njem sta prav tako delovali nemška deška osnovna šola z internatom ter proti koncu vojne nemška vojaška sanitetna postaja. Po vojni je bil grad nacionaliziran. Med letoma 1956 in 2004 je bil v njem zavod za duševno in živčno bolne, od leta 2013 pa ima v gradu prostore Muzej norosti.

Viri in literatura:

Pripravila: Mag. Nina Hriberšek Vuk, Center za domoznansko dejavnost Mariborske knjižnice

Pogled na grad Cmurek v obdobju med 1928 in 1947. Foto: Vekoslav Kramarič. Vir: Slovenski etnografski muzej
LokacijaTrate