(Kult)urni potep po naših krajih - Mariborski Glavni trg

Osrednji mariborski trg sodi med najstarejše mestne predele. Nekoč je veljal za prometno vozlišče, saj je povezoval dve cesti – tista iz graške smeri je vodila proti Ljubljani in Trstu, koroška pa je peljala naprej proti Ptuju. Glavni trg se prvič omenja leta 1315 kot »Marcht«. V 19. stoletju je dobil ime »Hauptplatz«, kar ustreza današnjemu poimenovanju »Glavni trg«, ki so mu ga nadeli leta 1919, potem ko je razpadla avstroogrska monarhija. Med nemško okupacijo v letih 1941-1945 so trg preimenovali v Adolf Hitler Platz, po koncu druge svetovne vojne leta 1945 pa so mu povrnili slovensko ime. Glavni trg je imel od srednjega veka pa vse do konca regulacije leta 1938 vlogo osrednjega tržnega prostora, ki se je nekaj let zatem preselil na Vodnikov trg. Poleg tega trg obdaja nekaj pomembnih historičnih zgradb, kot so mestna hiša oziroma rotovž, ki datira v začetek 16. stoletja, stavbi nekdanjega jezuitskega kolegija in gimnazije z Alojzijevo cerkvijo, Terezijin dvor, kjer je nekoč delovala ugledna meščanska kavarna, in stavba nekdanje Mestne lekarne pri orlu, ki jo je med letoma 1927 in 1949 vodil farmacevt Franc Minařik. Pred mestno hišo so leta 1681 v zahvalo za prenehanje kuge postavili Marijin steber, ki so ga leta 1743 zamenjali s kužnim znamenjem, delom baročnega kiparja Jožefa Strauba. Trg je svojo podobo močno spremenil zaradi gradnje Starega mostu v letih 1908-1913, saj so porušili zgradbe v njegovem vzhodnem delu. Na njegov videz je prav tako vplivala prometna ureditev v skladu z regulacijo v 30. letih 20. stoletja, ko so na delu trga uredili glavno avtobusno postajo.

Viri in literatura:

Pripravila: Mag. Nina Hriberšek Vuk, Center za domoznansko dejavnost Mariborske knjižnice

Pogled na Glavni trg v Mariboru v 50. letih 20. stol. Vir: Domoznanska zbirka Mariborske knjižnice
LokacijaMaribor - center