(Kult)urni potep po naših krajih - Marijina cerkev v Dobrovcah

V Dobrovcah, nedaleč od Miklavža na Dravskem polju, stoji majhna cerkev, posvečena Mariji, kraljici miru. Zamisel o njeni gradnji je vzklila že v 19. stoletju, do njene uresničitve pa je prišlo šele nekaj let po koncu prve svetovne vojne. Spor glede lokacije cerkve se je razrešil s predlogom kmeta Alojza Ajdiča, da jo zgradijo na zelenici pri šoli. Pod vodstvom župana Franca Pivca so se pripravljalna dela začela leta 1924. Načrte za cerkev je pripravil znameniti mariborski inženir in gradbeni podjetnik Rudolf Kiffmann, gradbena dela pa je ob pomoči vaščanov ter domačih zidarjev in tesarjev, med katerimi sta se še posebej angažirala Ivan Magdič ter Jože Rajh, saj sta sezidala stolp zvonika, medtem ko je njegovo ostrešje sestavil in namestil tesar Beranič, izvedel zidarski mojster Jakob Sonnenwald s Pobrežja. Poleti 1934 so zaključili z vsemi notranjimi deli, in čeprav zunanjost še ni bila v celoti urejena, so cerkev blagoslovili na roženvensko nedeljo, 7. avgusta 1934. Že jeseni istega leta je postala podružnična cerkev slivniške župnijske cerkve Marijinega rojstva, kar je še danes. Mašo je slivniški župnik daroval vsako drugo nedeljo, in ker je Slivnica od Dobrovc oddaljena okrog 5 kilometrov, so morali vsakič poskrbeti za župnikov prevoz. Glavna dragocenost dobrovške cerkve je baročni oltarni kip Marije z Jezusom, ki se sklanja k vernikom. Izvira iz župnijske cerkve v Slivnici, od koder so ga leta 1840 prenesli v staro vaško kapelo v Dobrovcah, od tam pa nato v novozgrajeno cerkev.

Viri in literatura:

Pripravila: Mag. Nina Hriberšek Vuk, Center za domoznansko dejavnost Mariborske knjižnice

Oltar v Marijini cerkvi v Dobrovcah
LokacijaDobrovce