(Kult)urni potep po naših krajih - Mestna lekarna pri orlu

Lekarništvo v Mariboru ima dolgo tradicijo. Leta 1670 sta v mestu delovali dve lekarni – starejša Skolarjeva in mlajša Fontanova, ki sta bili dobro založeni tako z enostavnimi kot s sestavljenimi zdravili. Lekarniško dejavnost je v istem času kar v svojih prostorih uredil tudi zdravnik Janez Jakob Khraxner, ki je nato od Skolarja odkupil mestno lekarno. Na dolgoletno delovanje nekdanje lekarne Zum Adler oziroma Pri orlu še danes opozarja slikovito pročelje stavbe na Glavnem trgu ob prehodu v Lekarniško ulico, ki je takšno podobo dobila ob prenovi leta 1885. Lekarnarjev se je v njej skozi stoletja in desetletja zvrstilo kar nekaj. Leta 1904 sta hišo kupila zakonca Prull. Friderik Prull je koncesijo z zdravili in lekarniškim inventarjem leta 1927 prodal na Smolniku pri Rušah rojenemu farmacevtu Francu Minařiku, ki je prostor najstarejše mariborske lekarne najemal. Minařik je bil zaradi svoje prijaznosti in strokovnosti med mariborskimi meščani zelo čislan, naletel pa je na spor zaradi lekarninega poimenovanja, ki ga je sprožil Ciril Maver, lastnik lekarne Pri zamorcu, današnje Lekarne Center, v Gosposki ulici. Slednji se je pritožil nad imenom »mestna«, ki je po njegovem ljudi zavajalo, češ da se samo tam dobijo zdravila, ki jih drugod ni. S pritožbo ni uspel in lekarna je obdržala svoje ime Mestna lekarna pri orlu. Leta 1949 so jo nacionalizirali ter preselili v Ruše, Minařik pa se je zaposlil v Lekarni Center.

Viri in literatura:

Pripravila: Mag. Nina Hriberšek Vuk, Center za domoznansko dejavnost Mariborske knjižnice

Mestna lekarna na Glavnem trgu v Mariboru
LokacijaMaribor - center