(Kult)urni potep po naših krajih - Rossmanitova grobnica

Med letoma 1096 in 1105 se v spanheimski darovnici benediktinskemu samostanu v Šentpavlu v Labotski dolini Radvanje prvič omenja kot enotno naselje. Tu je v 12. stoletju imel svoje posesti vitez Lutoldus de Radewan. Središče posesti je bila radvanjska graščina, ki je bila sprva najverjetneje le preprosta, s slamo krita stavba, že vsaj v 17. stoletju pa so jo temeljito prezidali in je dobila podobo pravega dvorca, kot je razvidno iz urbarja iz leta 1695. Lastniki dvorca so se menjavali. Ob prehodu v 20. stoletje je bil nekaj časa njegov lastnik vitez Alfred Rossmanit von Florstern. Graščinsko posest z dvorcem, ki jo je vseskozi zgledno upravljal, mu je kupil oče vitez Alois Rossmanit von Florstern. Alfred Rossmanit je bil strokovnjak za konje ter organizator konjskih dirk v Mariboru in Ljutomeru. Preden se je v celoti posvetil konjereji, je bil diplomat in ataše v tedanjem Petrogradu. V gozdu nad dvorcem v Radvanju je dal postaviti družinsko grobnico. Danes prazen, zaraščen in propadajoč spomenik je nastal po načrtih avstrijskega arhitekta Gustava Flesch – Brunningena, rojenega leta 1877 v Splitu. Brunningenove načrte je nato udejanil mariborski arhitekt Fritz Friedriger. Gre za monumentalno nagrobno arhitekturo s pravokotnim tlorisom s stranskimi fasadami iz preprosto oblikovanih kamnitih blokov ter z razgibano vhodno fasado. Na desni strani od vhoda grobnico krasi kamnit kip križanega Jezusa v nadnaravni velikosti. Nad vhodom je grb – bodisi rodbine Rossmanit bodisi radvanjski – pod streho nad stebrom pa relief z upodobljeno doprsno žensko figuro. Grobnica je vpisana v Register nepremične kulturne dediščine Slovenije ter čaka na prenovo.

Viri in literatura:

Pripravila: Mag. Nina Hriberšek Vuk, Center za domoznansko dejavnost Mariborske knjižnice

Alfred von Rossmanit
LokacijaRadvanje