Fras Popović, Sabina: Prava hokejska banda

Sabina Fras Popović, ki se je v Mariborski knjižnici do začetka leta 2023 ukvarjala s projektom ABC bralna pismenost in projektom #športajmoinberimo - nacionalnim medresorskim programom za spodbujanje branja med mladimi športniki in športnicami, je svoje veselje do spodbujanja branja med mladimi prelila v svoj prvenec, mladinski roman, Prava hokejska banda. Roman se začne s prvo sezono, ko devetletni otroci pričnejo s treniranjem hokeja pri mariborskih Lisjakih. Tine, glavni junak, si najbolj želi postati golman. Prva resna tekma za zmago na turnirju vse vpletene potegne v vihar čustev, tako igralce kot njihove starše. V četrti sezoni spoznamo drugačen vidik hokeja, ko trener z besom in psihološkimi pritiski vpliva na igralce, še posebej na golmana, ki je za vse izgubljene tekme glavni krivec. Hokej ni več le otroška igra, temveč postaja resen šport. Jezik je poln psovk in mariborskega slenga, spoznamo tudi, da je grobost hokeja prikazana preko kulture preklinjanja. Z menjavo trenerja se tudi vzdušje v garderobi spremeni. Ko so fantje povabljeni, da zastopajo Slovenijo v Ameriki, v Lake Placidu, na mednarodnih otroških olimpijskih igrah se zastavi vprašanje ali je mogoč še en hokejski čudež. V romanu spoznamo pogled otrok na hokej, njihove stiske in veselje ob uspehu, spoznamo tudi zahteve staršev in njihove želje, predvsem pa pomembnost ekipnega duha in ritualov, ki se odvijajo pred tekmo.

Odlomek iz knjige

Doma je Tine spoznal drugačen pogled na hokejsko statistiko. Oče mu je pogosto razlagal, zakaj ga je usmeril v treniranje hokeja. Hokej je najkompleksnejša igra na svetu in igrajo jo lahko le fizično in psihično močni. Ker je prisotnih toliko spremenljivk, da je nekaj takšnega težko ocenjevati le po rezultatu na semaforju.

Ana Dolinšek

Preberite tudi: Prava hokejska banda na razpotju

Fras Popović, Sabina: Prava hokejska banda, roman za mladino Iskalnik Preverite razpoložljivost (Cobiss)
Leto izida2022