Sapač, Igor: Grad Cmurek

Grad Cmurek, ki stoji na mogočnem skalnem pomolu, dvigajočem se nad reko Muro, po kateri od leta 1919 poteka mejna črta med Slovenijo in Avstrijo, je eden izmed najstarejših ohranjenih srednjeveških gradov na Slovenskem. Kot središče zemljiškega gospostva sta ga najverjetneje dala zgraditi Burkhard s Cmureka in njegova žena Judita okrog leta 1140. Zasnovan v romanskem slogu je v 16. in 17. stoletju doživel celovito renesančno preobrazbo. Takrat so bili njegovi lastniki Stubenbergi, ki so ga od Celjskih kupili leta 1401 in ga imeli v lasti do leta 1931, ko je postal njegov lastnik Anton Mally, posestnik na Tratah in do takrat grajski oskrbnik na Cmureku. Skupaj z ženo sta prostore deloma preuredila za letoviške goste in gostišče. Med drugo svetovno vojno so ga za svoje potrebe zasedli Nemci, po vojni pa je bil grad nacionaliziran in je med letoma 1956 in 2004 služil kot zavod za duševno in živčno bolne. Od leta 2013 ima v gradu prostore Muzej norosti.

Monografija avtorja dr. Igorja Sapača, ki velja za enega najboljših poznavalcev grajske arhitekture na Slovenskem, je nastala s sodelovanjem Umetnostnozgodovinskega inštituta Franceta Steleta ZRC SAZU ter Muzeja norosti s Trat. Avtor nas popelje skozi arhitekturno dediščino ter stavbni razvoj, predstavi zgodovinski in umetnostnozgodovinski pomen gradu ter stavbno zgodovino njegove okolice, poleg tega pa lahko skozi stare upodobitve spremljamo, kakšna je bila grajska podoba v različnih časovnih obdobjih.

Pripravila mag. Nina Hriberšek Vuk, Center za domoznansko dejavnost v Mariborski knjižnici

Vabljeni na potep - Grad Cmurek

Igor Sapač: Grad Cmurek, naslovnica knjige Iskalnik Preverite razpoložljivost (Cobiss)
Leto izida2023